>
Ei mitään halloweenia. Perus naamarilla mennään, juhlitaan sitten huomennna omalla porukalla.
Ollaan päivä nautiskeltu, syöty hyvin ja hyvin paljon, ulkoiltu ja hengailtu.
Joku kurpitsalyhty olis ollut kiva, mutta en jaksanut vaivautua… Jos vaikka ensi vuonna saisi töidenkin puolesta jotkut juhlat pystyyn. Kun tuo pikkumieskin ymmärtää hiukan enemmän.
Mun mielestä halloween on tänään. Siis täysin jenkkien juhlaa mukaillen. Pyhäinpäivä on sitten asia erikseen. Kurpitsalyhdyt vaihtuu hautakynttilöihin, ja karnevaalit partiolaisten kulkueisiin. Mutta tässäkin taitaa olla kaksi koulukuntaa. Samapa kai tuo, koska sitä juhlii. Ja ainahan voi juhlia varmuuden vuoksi molempina viikonloppuina.
Kuva ei liity nyt mitenkään asiaan, mutta tapana on ollut sellainenkin laittaa.
Uskomattoman kaunis keli. Ja maisemat.
Kyllä maalla on mukavaa!
Mukavaa lauantai iltaa.
Nyt pitää ottaa lasi jotain tosi hyvää juomaa…
***
>Mukavaa viikonloppua<3(Ps. Käyhän ottamassa mun arvontaan osaa:-))
>Itselläni ei ole ollut tapana juhlia halloweenia. Taidan olla tylsä :(((Kaunis kuva sinusta <3
>Arja: Sitä samaa. Ja kiitos, osallistuttu on :)Ainosofia: No eipä meilläkään ole koskaan juhlittu. Tuntuu kuitenkin, että juhla rantautuu jo siihen malliin tännekin, että pitäisi kyllä jotain kehitellä.No, ensi vuonna. Ehkä. Tai sitten mekin vaan ollaan tylsiä 🙂
>Meillä meni koko halloween ihan ohi.. Ääh. Noloa. Nyt olis viimeiset hetket kaivaa kurpitsalyhdyt kaapeista!!Kaunis kuva 🙂
>Meillä lapset harmeili ettei täällä oo tapana kiertää ovelta ovelle karkkia kerjäämässä 😉 Ei meilläkään halloweenia kotona juhlita, ens viikolla ois koululla yläastelaisten järjestämä tapahtuma, sinne lapset varmaankin menee.Ihanaa viikonlopun jatkoa! 🙂
>Rilla: Mulla nenee säännöllisesti ohi. Ensi vuodelle pitää järkätä kunnon pirskeet ja hiukan kauniimmat kostyymit :DHannele: Onko toi jossain päin Suomea tapana. Täälläkään ei nimittäin ole. Tietääkseni. Ja ainakin toivon, ettei oven taakse ilmesty mitään hirviöitä :)Musta tuntuu että nuutipukitkin on kärsineet inflaation. Se oli silloin mun lapsuudessa kova juttu, mutta enää ei paljoa näe niitäkään.
>Mun mies toi töistä tosi kauniin kurpitsan. Upean värinen ja mallinen. Ei jaksettu kaivertaa, lätkästiin vaan ulko-oven viereen. Joo ja tytär meni halloween-bileisiin, joihin piti pukeutua hurjasti. Oli kyllä ihana viedä tyttö sinne, kun olivat askarrelleet upeat koristeet ja tehneet ihanat juhlat ohjelmineen. Halloween ei ole mulle mikään juttu enkä ole ikinä tehnyt mitään, mutta toisaalta ihan sama kai mikä viikonloppu tai juhla se on, jos joku näkee vaivaa ja järkkää jotain mukavaa. Tiedä vaikka mekin pidettäisiin joskus pippalot:) Kivaa iltaa!
>Ai niin partiolaisetkin pitää ottaa huomioon eli tosiaan jenkkityyliin paras. 🙂 Kammottavan hauskoja kekkereitä ensi vuonna!
>Ei juhlittu sitten mitenkään.Meillä menee Halloween aina aivan täysin ohi.Miehen kanssa käytii kahdestaan Fiskarsissa ja lapset on mummulassa. =)Kaunis kuva!
>Kaunis kuva!
>TAidan kuulua niihin tylsiin ihmisiin….:)Pyristelen kaikin voimin tuota halloweenin rantautumista vastaan. Minusta on irvokasta leikkiä kuolemalla ja opettaa lapsille, että pirunsarvet päässä on kivaa!Äh. No, tätä mieltä olen. KAunis perinne pyhäinpäivästä, jolloin haudoille viedään kynttilät on enemmän sen arvoinen, että sitä perinnettä pitäisi lapsillekin korostaa.Sinusta ihku kuva♥♥♥
>Selma: Mä pidän ehkä kurpitsoista enemmän ihan kokonaisina. Ne on suloisen pulleita ja olis hienoa tehdä ulos jotain syys/kekrikoristeluja kurpitsoista.Tuollaiset lasten kemut on kivoja. Toivottavasti tytöillä on ollut kivaa. Ehkä joskus järkätään jotain aikuisten juhlaa :)Tuire: Hih, mä taidan olla tylsä vellihousu 🙂 Pelottavia nuo kammotukset :DAnrinko: No toi voittaa juhlimisen! Laatuaikaa aikuisten kesken!Elmiira: Juu ja näyttää ihan fotoshopatulta, vaikkei olekaan :)Tinttarus: Jossain määrin musta tääkin on ihan kiva juhla, kunhan tosiaan se ei mene ihan kuoleman kanssa pilailuksi. Lapsille sopii mun mielestä sellainen yleinen naamiaishälinä.Mutta juhlia voi niin monella tavalla. Onneksi 🙂
>Olet ihan oikeassa. Halloweenia vietetään 31.10. (no, tietysti mukavampi hassutella viikonloppuna) kun taas Pyhäinpäivän alkuperäinen paikka on 1.11. (joten Suomessa se sijoitetaan läheiselle lauantaille).Ovat siis kaksi täysin eri ( ja erilaista) juhlaa. Hyvä niin! Kummallekin on "tilauksensa", joten yritetään olla sotkematta niitä keskenään.Halloweenia meillä ei juurikaan jakseta hippailla. Pyhäinpäivänä sytytämme kynttilän poismenneiden muistoksi. Eli ei nyt kauhean suuria tunteita kummankaan puolesta/vastaan.Mukavan syksyisiä päiviä sinulle!
>Helmi: Kovin samoilla linjoilla. Molemmat menevät ilman suurempia traditioita ja tunnelatauksia. Ja tosiaan tät jaottelua minäkin kannatan. En ymmärrä, miten juhlat pitäisi sekoittaa keskenään vain sen vuoksi, että molempien nimessä on jotain pyhää 🙂
>Meillä kävi eilen illalla lapsiporukoita (muutamia) karkki tai kepponen mielessään. Iltasaunan aikaan käyneet jättivät (muovi)hämähäkin terassille. Onneksi meillä oli hätävarakarkkipussi, josta saatoimme tarjota (hämmentyneinä?) karkkia kepposteluporukoille. En ole aivan varma että olenko niin kovin innostunut tämän uuden juhlan rantautumisesta; onhan meillä jo trullit ja wappunaamarit.Terkuin, elwira
>Mä tunnustan, että meillä ei juurikaan koko halloweenia juhlita. Mutta oon aina kuvitellut, että se on samaan aikaan, ku pyhäinpäivä?? Kurpitsat (kaivertamattomat) on toistaseksi vielä oven pielessä, mut lösähtämään päin nekin :)Maalla on mukavaa!