>{talviajassa}

31.10.2011

>

Sisäinen kello kääntyy kovin hitaasti. Vuosi vuodelta vain entistä hitaammin. Ennen tuntui hienolta saada vuorokauteen yksi lisätunti, mutta eilen herätessäni seitsemältä, en ollutkaan niin järin iloinen tiedostaessani, että kello onkin vasta kuusi. Illalla yhdeksältä pahnoille, ja tänään jo hiukan paremmin kiinni nykyajassa. Taidan alkaa panostaa enemmän pitkiin yöuniin. Olkoon vaikka etukäteen tehty uuden vuoden lupaus!
Meillä nautitaan tänään auringonpaisteesta. Voittaa mennen tullen inhottavat sumppuiset sadepäivät. Ikkunat huutavat pesijäänsä ja villakorat oikein säihkyvät auringonvalossa. Taidan kuitenkin säästää hommat vaikka huomiselle. Ehtiihän sitä.
Kuvissa uusi Day Homen tyynynpäälinen. Arvontapalkinto. Kiitokset Mrs Jones ja Sanna! 
Ja minähän rakastan…..!
Aurinkoista viikon alkua!
Emilia

***

9 Responses to “>{talviajassa}”

  1. J says:

    >Voi kun sitä osaiskin panostaa enemmän yöuniin 🙂 Yleensä ne jää kuuteen tuntiin.Oi ihana, sä voitit ton tyynynpäällisen, on se nätti!Kivaa uutta viikkoa.

  2. Milla says:

    >Sohva näyttää kyllä kivalta!Arvaappas kuluuko täällä aika vieläkin hitaammin!! Sillä oon jalka murtuneena.. 2kk saikkua, puoliväli häämöttää kohta. Päivät on ollu piiiiiiitkiä 🙂

  3. pellavaunelmia says:

    >Ihanat kuvat! Pidemmät yöunet tekis varmasti hyvää itse kullekin.. jos vaan olis sitä aikaa. Vaikka vähän enemmän kuin tunti 🙂

  4. Outi-Maria says:

    >kellon siirto aiheuttaa täälläkin samantyylistä vaikutusta: aamun virkku, illan torkku. 🙂

  5. Hanna says:

    >Ihanan tyynynpäällisen olet voittanut!Sohva näyttää tosi kivalta.Talvi-aika ja tämä jatkuvat pimeys on kyllä ihan jostain syvältä. Ei tähän ikinä totu.

  6. Marika says:

    >Heissan!Milläs maalilla ja sävyllä oletkaan maalannut tuon sohvan? Mietin omien tuolien maalaamista ja siksi kyselen.Kiitokset kivasta blogista.Marika

  7. Hanni says:

    >Aivan ihana tyyny ja raitahommelit!! Hitsi, kun töistä lähdin niin oli jo pimenevää klo 16jälkeen. Mitenköhän tästä selviää? Pimeydestä!

  8. Uuden Kuun Emilia says:

    >J: Totta, jostain pitäisi nipistää lisäaikaa unille! Ihana palkinto, olen aika häpi :)Milla: Ounou! Voihan vimpulat! Tsemppiä, ja koita nauttia vapaista!Pellavaunelmia: Joo, ihan totta, mä haluisin vuorokauteen lisätunteja. Niitä nukuttavia! :)Outi-Maria: Hih, keväällä helpottaa :DHanna: Jeps, mulla ainakin alkaa aina sellainen kaamosmöllötys, vaikkei tällä etelässä nyt ihan oikeaa kaamosta edes ole. Syvältä….Marika: Sohvasta n postaus, kun selaat hiukan taaksepäin. Siellä on sävy ja maali. Ihana harmaa, tykkään kovasti :)Hanni: Totta! Pitäiskö laitaa joku adressi vetämään. Että jos saatais vaikka muutama aurinkoinen tunti lisää…. 🙂

  9. liinu says:

    >Suloinen tyyny! Joo, kellojen siirto kyllä aina vähän sotkee, vaikka luulisi ettei tunti nyt niin haittaisi. Täälläkin säihkyy villakoirat – kylläkin vastatrimmatut sellaiset 😉

Kommentoi