{ sunnuntai ruokaa }

26.2.2012

Itse tehty pitsa on mun ehdottomia lemppariruokia. Pitsaa pitää paistaa vähintään kerran viikossa, tosin meillä herkutellaan välillä useamminkin. Mitään yhteistähän sähköuunissa paistetulla kotipitsalla ja aidolla italialaisella pitsalla ei ole, mutta omana ruokalajinaan tämä on ehdoton makunautinto. Ja peittoaa varmasti 6-0 kaikki kebab-pizzerioiden fantasiat!

Teen pitsapohjan aina durumvehnäjauhosta. Tavallisesta ei saa alkuunkaan yhtä maistuvaa. “Tomaattikastikkeen” korvaan oliiviöljyn, tuoreen basilikan ja tomaattipyreen sekoituksella, jonka maustan suolalla ja mustapippurilla. Jos oikein villiinnyn, saatan heittää sekaan valkosipualia. Yleensä en villiinny.
Mulla on kaksi ehdotonta täytelempparia, joista toista tehdään siis viikottain, ja välillä valmistan molempia. Kuten tänäänkin, uunissa paistuivat pitsat sekä ilmakuivatulla kinkulla, että espanjalaisella chorizo-makkaralla. Jälkimmäinen tietysti rutkasti rasvaisempi vaihtoehto, jos joku jaksaa moisesta välittää. Itse en välitä, maku ratkaisee tässäkin.
Mozzarellaa löytyy molemmista pitsoista reilusti. Kirsikkatomaatit ja sipuli kuuluvat nekin vakiotäytteisiin. Kinkun seuraan mahtuu oliivit, ja pitsa saa heti uunista tullessaan rucolaa niskaansa. Chorizo pitsan viimeistelyyn riittää pelkkä tuore basilika.
Hyvä punaviini kruunaa aterian kuin aterian. Onhan se olo aika ähky näiden jälkeen, mutta onko sillä näin sunnuntaina niin kovin edes merkitystä. Tosin, mies ehdotti ravintolaa kun illalla palailee kotiin. Pitää ehkä avata housun nappia, tai pukeutua mukavaan ja joustavaan.
Maistuvaa sunnuntaita kaikille!
***

34 Responses to “{ sunnuntai ruokaa }”

  1. Hanna says:

    >Nam! Hyvää pizzaa ja punkkua. Rucola kelpaa kyytipojaksi kaikkeen 🙂

  2. Katja says:

    >Vaikka en syö pitsaa enkä juo punkkua niin herkullisia kuvia yhtä kaikki 🙂

  3. J says:

    >Nam! Pitsa on meidänkin herkkua, viikonloppuisin sitä tulee tehtyä kuten eilen 🙂 Taidanpa lähteä jääkaapille, josko siellä vielä ois pala jätetty äidillekin 😉

  4. hietzu says:

    >Ei niin mitään väliä,sillä kotitekoinen pizza vain on parasta! Näyttää herkulliselta ja sitä varmasti onkin.

  5. Elsa says:

    >Samat tekoset tänään täälläkin, joskin broiler-suikaleet täytteenä.

  6. Uuden Kuun Emilia says:

    >Antaa ihanaa makua! 🙂

  7. Uuden Kuun Emilia says:

    >Voi kai sen noinkin kokea 🙂 Tosin mulle ei pelkät kuvat riittäisi 😀

  8. Uuden Kuun Emilia says:

    >Heh, miten se onkin niin, että ne viimeiset palat tuppaa kadota! Nyt kun mies oli poissa, sain rauhassa syödä 😀

  9. Uuden Kuun Emilia says:

    >Kyllä on! Nam! Ja kotitekoinen on hyvää. Ainakin tietää, mitä suuhunsa laittaa 🙂

  10. Uuden Kuun Emilia says:

    >Pitsa sunnuntai 🙂 Ei huono! 😀

  11. Hanna says:

    >Meillä tehtiin eilen pizzaa, on se vaan aina yhtä hyvää:)Nyt tuli nälkä näitä kuvia katsellessa,nam!

  12. Nipsu says:

    >Pisti silmään tuo punaviini, on kyllä parasta mitä olen maistanut, ja eritoten itse tehdyn pitsan kanssa. Harmi ettei tuo viini kuulu ainakaan täällä päin Suomea Alkon valikoimiin. Vai oletko itsekin tuonut sen muualta?

  13. minakaa says:

    >Nälkä tulee näitä kuvia katsellessa, hyvältänäyttää!!

  14. Lumo says:

    >Pizzaa tulee paisettua harvakseltaan,mutta kotitekoinen pizza on kyllä ihanaa! Aika samanlaiset täytteetkin meillä on, tosin ilmakuivatun kinkun ripottelen paistetun pizzan päälle lopuksi.

  15. AnuElina says:

    >Oijoi, näyttääpä ihanalta! Oispa mullakin ollu tollasta lounasherkkua jauheliha-makaronimössön sijaan…

  16. Anttis says:

    >Täälläkin on pizzapäivä. Ei kylläkään läheskään yhtä herkkua kuin teillä.

  17. Eena says:

    >Näyttääpä herkulliselta. Miksei tuosta lähipizzeriasta tilatut näytä noin hienoilta? 🙂

  18. lattenainen says:

    >NAM! Voitti kyllä sata nolla mun tänään syömän kebupitsan. Mutta nälkä siitäkin lähti.Ja jos sinne ravintolaan suuntaat, ni eiku leggarit jalkaan ja tunika kaveriksin.. Ei sitten kiristä nappi 😀

  19. anna says:

    >Moikka! Semmoinen kysymys olisi, että pienennätkö kuviasi ollenkaan? Alkaa nimittäin täällä päässä menemään pikkuhiljaa hermot, ku äippä lukee blogiasi ja muilla kaatuu sen seurauksena netti. Kivannäköinen blogi muuten, mutta ei tuota lataamista jaksa odottaa 🙁

  20. Laura-Leena says:

    >Namnam!

  21. selma says:

    >Näyttää muuten niin hyvältä, että suuntaan heti jääkaapille jos sieltä löytyis jotain korvaavaa:) Kivaa viikkoa!

  22. Onnen Omenia says:

    >Herrrkullisen näköistä pitsaa! Itsetehty on parasta, vaikka kyllä joskus ne pitserian juustopommitkin maistuu ihan hyvälle 😉

  23. Uuden Kuun Emilia says:

    >Ei muuta kuin uutta pitsaa paistumaan 🙂

  24. Uuden Kuun Emilia says:

    >Joo, toi on hyvää! Meillä kun on pienessä kaupungissa vain pieni alko, ei valikoimat ole kovin kummoiset. Onneksi ystävä reissaa paljon laivalla, ja kiikuttaa hyvää viiniä meille 🙂

  25. Uuden Kuun Emilia says:

    >:)

  26. Uuden Kuun Emilia says:

    >Oi, noin se on just parasta! Meillä vaan ei lapsi suostu syömään, mikäli kinkku ei ole käynyt uunissa. 🙁

  27. Uuden Kuun Emilia says:

    >Oi! Mutta onhan sekin välillä ihan hyvää 🙂

  28. Uuden Kuun Emilia says:

    >Pitsa taitaa olla sellainen sunnuntain pelastaja 🙂

  29. Uuden Kuun Emilia says:

    >Joo, ne pizzeria pitsat on kyllä varsinaisia lättyjä. Mutta joskus nekin on paikallaan 🙂

  30. Uuden Kuun Emilia says:

    >Hyvin jaksoi ravintolankin, eikä tarvinnut availla nappia tai vaihtaa joustavampaan :)Ja totta. ni pitsat on varsin käteviä silloin, kun on vain selätettävä se nälkä!

  31. Uuden Kuun Emilia says:

    >Hei, kyllä vain pienennän. Lataan kuvan 720px:n kokoisena, jotta postauksen teko kävisi nopeammin. Laitan kuvat postaukseen myös alkuperäisessä koossaan.Eli tiedostothan on aika pieniä.Kannattaa tarkistaa siellä päässä yhteys, modeemin kunto ja kone. Pienempiä kuvia ei valitettavasti ole luvassa.

  32. Uuden Kuun Emilia says:

    >:D

  33. Uuden Kuun Emilia says:

    >No toivottvastii löytyi! 🙂 Ihanaa uutta viikkoa sinnekin!

  34. Uuden Kuun Emilia says:

    >Eihän niitäkään saisi keskenään verrata. Molemmat on oma ruokalajinsa ja molemmille aikansa ja paikkansa. Kyllä se pitserian juustopitsakin on monet kerrat pelastanut nälkäkuolemalta. Ainakin melkein kuolemalta. Ja silloins e on maistunut taivaalliselta 🙂

Kommentoi