{ hemmotteluperjantai }

13.7.2012

Olen viettänyt tänään aika erikoislaatuista ja virkistävää päivää. Itseasiassa varasin ihan jo viikko sitten yhden päivän itselleni ja omiin juttuihini.
No, tänään huristelin pienelle shoppailuretkelle ehkä parhaassa seurassa ikinä, eli ihan yksikseni 🙂 Vaikka ostokset sinänsä nyt olivat lähinnä kaikkea tarvitaan-listalle kertynyttä, kuten geelipohjalliset, kropparasva, perustrikoot ym., tuntui lähes ylelliseltä kierrellä kaupoissa kaikessa rauhassa ja sovitella jokainen juttu huolella. Vasta kotona tajusin, että tänään olisi myös esimerkiksi kiduttava alusvaatteiden ostaminen ollut helpompaa. Omakin pinna kestää pidempään, kun kukaan ei huokaile tai ota aikaa vieressä 🙂
Luksusta oli myös syödä lounasta juuri siinä paikassa, jonka itse valitsin, keskittyä omaan syömiseen, nauttimiseen ja rentoutumiseen. Huomasin, että vietän aivan liian vähän aikaa omassa seurassasi ja itsekseni.

Mutta se, mikä päivästä teki todellista hemmottelua ja supermegahyperluksusta, oli ihana mieheni ja suloinen poikani. Nimittäin, ennen kuin minä riensin omille asioilleni, hakivat pojat kaupasta läjän siivoustarvikkeita ja pesuaineita, ja sillä aikaa kun mamma hurvitteli poissa jaloista, oli koko asunto kuurattu lattiasta kattoon.

Kimppu pionin kukkia maljakkoon, ja jalat kohti kattoa. Oikein hyvä perjantai 13. päivä!

 


34 Responses to “{ hemmotteluperjantai }”

  1. Sabuska says:

    Kuulostaa niin luksukselta ja tuollainen päivä pitäisi jokaisen äidin varata kalenteriinsa jos nyt ei ihan joka viikolle, niin ainakin joka kuukaudelle!

    • No eikös vaan! Sanotaanko, että riittäisi vaikka vaan joka toinenkin kuukausi, nollasta kun lähdettiin. 🙂 Mä olen niitä, joille ruokakaupassakäyminen yksin on silkkaa juhlaa 😀

  2. N says:

    Mullakin oli tänään siivouspäivä ja sen ja perjantain kunniaks ostin itelleni orkidean 🙂 Pionit olis kyllä ollu vielä parempi vaihtoehto jos vaan olisin löytäny niitä jostain, sillä ne on mun lempi kukkia ja ei niin helposti tapettavissa kun orkidea 😀 Oma aika, siivottu koti ja kukat on kyllä niin arjen luxusta 🙂 Ihanaa perjantai illan jatkoa sullekkin!

    • Voi, mun teki mieli orkkideaa. Tai on tehnyt jo oikeastaan pitkään. Isoa ja valkoista. Muuton yhteydessä annoin pois jo kahdeksan vuotta hengissä selvinneet perhosorkideani 🙂
      Tänään en löytänyt selaista sopivaa yksilöä, mutta ajattelin, että syksyllä se onkin sitten parempi, kun ulkoa ei enää saa leikkokukkia päivänpiristeeksi.
      Ja toi pyhä kolminaisuus kyllä on sitä arjen luksusta 🙂

      • N says:

        Mä oon jo yhen orkidean tappanu, jospa saisin nyt ton pysymään hengissä 😀 Miten sä sait sen pysymään 8 vuotta elävien kirjoissa? 😮 Pitkä aika!
        Mä taidan näin lauantainkin kunniaks, ja vielä puhtaan kodin kunniaks käydä ettiis jostain niitä pioneitakin, kun ei noi meidän tapapihalla olevat oo vielä kukkinu, taitaa kukkia vasta ens vuonna, jos saan ne pysymään hengissä siihen asti 😀

        • Hih, mun orkidean hoito oli aika satunnaista ja selaista vuorokauden liotusta kerran pari kuussa. Tosi usein uhkasin heittää kukat mäkeen, mutta asina kuin pelästynenä ne vain alkoivat taas kukkia 🙂 Niin ja annoin niille viinaksia silloin tällöin veden joukkoon, se kun kiihdyttää sitä kukintaa 🙂 (Hyvä syy mennä alkoon ;))

          Voi että kun haaveilen omasta pihasta ja omista pioneista. Tosin jos vuoden päästä pääsisin istuttelemaan, niin menishän siinä sitten muutama vuosi, ennen kuin sitä kukkasatoa saisi.

          Onnea viherpeukalollesi 😀

          • N says:

            Okei 😀 Siis ihan jotai kirkasta viinaa vai? Paljonko? en oo moista ikinä kuullu 😀

            Joo no mullakin on vaan vuokra-asunnon takapihalla ne isossa ruukussa 😀 ei taida olla mikään maailman paras kasvupaikka niille, mutta kokeillaan nyt viihtyiskö ne, ja jos ne vaikka ens kesänä kukkis 🙂 Mäki unelmoin ihan omasta omakotitalosta ja isosta vehreestä pihasta jossa olis pioneita, liljoja, omenapuita, kirsikkapuita… kaikkea ihanaa 🙂 Ehkä vielä joskus… 🙂

          • Juu, eli ihan kirkasta vaan sinne veden joukkoon. Ei mitään hurjia määriä, ja joka kastelukerta ei tarvitse muistaa.

            Pionit on aika arkoja. Vaativat melko muuttumattomat olosuhteet ja ottavat nokkiinsa, jos niitä vaikka siirrellään kukkapenkistä toiseen. Kukintaan voi tulla parinkin vuoden tauko. Eli vaativa kasvi 🙂 Toivotaan, että saat kukkasi kukkimaan, ja me molemmat saadaan vielä ne unelmiemme talot ja puutarhat! 🙂

  3. heidi says:

    Jestas sulla on ollut täydellinen onnenperjantai!!! =) Mä vietin samansorttista omaa aikaa keskiviikkona(—-perjantaihin), kun miesväki lähti mummulaan. Ensin oli supertylsää, soittelin hädissäni ympäriinsä “kuka leikkis mun kaa”, ennenkuin ymmärsin että juuri eniten kaipaan rauhaa ja itseni seuraa. Niimpä kävin jumpalla, istuin pitkän hetken hierontatuolissa, istuin yksin saunassa (ei ainootakaan höpöttäjää), kuulin ajatukseni, söin iltapalan yksin…oioi, näitä tarvii selvitäkseen 😀 Sitten eilen piti shoppailla, mutta ei löytynyt mitään, kertakaikkiaan mitään, mutta syötiin ulkona ystävän kanssa jne.
    Sun päivän kruunaa kyllä miehes toiminta, kymmenen pistettä hänelle ja Niilolle! =) Mukavaa viikonloppua, me aletaan nyt 100% lomalle!

    • Ekaksi ihanaa lomaa teille!
      Mulle iskee tuo sama tylsyys, jos joskus saankin muutaman tunnin itselleni. En jotenkin osaa olla, vaikka yksin olemisesta nautinkin, siitä, että missään ei soi musiikki tai muu möly. Ihanaa hiljaisuutta vain! Ehkä munkin pitäisi saada tuollainen parin-kolmen päivän mittainen “vapaa” ja oppisin rentoutumaan 😀
      Eikä siinä shoppailussakaan ollut pääasia ne ostokset tai niiden tuoma mielihyvä, vaan just se, että saa rauhassa katsoa, ja jos mitään ei löydy, niin ainakin saa rauhassa syödä 🙂
      Voinen kertoa, että meillä aloitettiin tämä eilen kertaamaalla siivousvälineiden anatomiaa ja säilytyspaikkoja. On hiukan ehkä se mun juttu meidän taloudessa ;D

  4. lisbet says:

    Allekirjoitan kaiken kirjoittamasi, paitsi että tuota siivousihmettä en ole vielä saanut kokea. Viime kuukausina tämä perheenäidin homma, joka aluksi tuli täytenä shokkina, on kummasti helpottunut… joskus tuntuu, että on saanut jopa osan “vanhasta elämästään” takaisin. Oma aika on niin tärkeää. Nyt kun oppisi vielä nauttimaan siitä ilman huonoa omaatuntoa.

    • Huono omatunto on kai osa äitiyttä. En usko, että siitä voi koskaan täysin oppia ulos, mutta itsekyyttä sekaan, ja kombo on toimiva 🙂
      Tämä siivousihe oli täälläkin todellinen ihme. Täysin ennenkuulumaton ja kaikin puolin yllättävä. Mutta ehdottomasti saa jäädä pysyväksi tavaksi, kun nyt on homma opeteltu! Tsemppiä arjen pyöritykseen!

  5. jonna says:

    Sattuipas juuri tein postailun pienestä omasta ajasta 🙂 Ihana päivä sulla ollut <3 Oma aika tulee niin tarpeeseen ja meinaa oma huolenpito arjen hulinoissa unohtua vallan 🙂 Mukavaa iltaa!

  6. Elisabet says:

    Tuollasia päiviä on hyvä jokaisen aina joskus viettää. Ei tosiaan tarvi mitään erityistä olla, kunhan saa olla itsekseen. Se tekee kyllä hyvää! 🙂

  7. Marja says:

    Kuulostaa täydelliseltä päivältä 🙂 Rakastan viettää päivän esim. Hesassa ihan yksinäni – saa kulkea omaa tahtiaan ja omassa rauhassaan 🙂

    Aurinkoista (hope so!) viikonloppua!

  8. Pieni lintu says:

    Kuulostaa ihanalta!!! 🙂

  9. Esmeralda says:

    Sun päiväs kuulostaa melkeen liian hyvälle ollakseen totta! 😀 Kelpais mullekin. 🙂
    Aurinkoista ja iloista viikonloppua!

  10. Päivi Lemström says:

    Ehdottomasti paras seura shoppailuun on oma seura…kaikessa rauhassa ja itsekkäästi (positiivisella tavalla), välillä voi käväistä kahvilla…rakastan näitä shoppailureissuja! Olet onnentyttö, kun kotona on mies, joka auttaa siivouksessa/tekee siivouksen…mukavaa viikonloppua!

    • Totta, omassa seurassa ei ole kiire, eikä haitaa vaikka jahkailisi pidempään, kukaan ei hermostu 🙂
      Olen kyllä onnentyttö, mikäli tämä vielä jäisi tavaksi. Kyllä tähän asti siivoilut ovat olleet minun heiniäni 🙂

      Aurinkoista viikonloppua!

  11. nina says:

    Kyllä niin on, että yksinshoppailu on paitsi tehokasta, myös kaikkein kivointa. Juuri niin kuin kuvasit! Joskus on toki kiva shoppailla seurassakin, mutta silloin se onkin ensisijaisesti sosiaalista toimintaa. Minäkin harrastan tuollaista “ostoslista kädessä” toimintaa aivan samalla kaavalla. Tulee mukavasti hoidettua välttämättömyydet samalla kun katsastelee (ja kenties hankkiikin) muut jutskat. Usein juuri näillä reissuilla teen parhaat vaateostoksenikin, eli todelliset löydöt, kun ei ole pakko hankkia mitään.

    Tuo miehistön siivousoperaatio kieltämättä kruunasi “epäonnenpäiväsi” (viittaan 13.pv perjantaihin, heh)

    • Juurikin noin, mitä shoppailusta kirjoitit. Sosiaalinen toiminta on asia erikseen, mutta yksin silmät pysyvät tarkkana ja mieli avoimena 🙂
      Ja teoria epäonnenpäivästä todellakin tuli murskattua! Ei enää taikauskoa 🙂

  12. Henni says:

    Oi, mitä arjen juhlaa 🙂

    Itselläni ei vielä ole lapsukaisia, mutta rakastan yksin shoppailua- sitä, kun saa rauhassa haahuilla omaan tahtiin ja kukaan ei ole vaatimassa tai hoputtamassa pois mistään…

    Aika harvoin näitä tilaisuuksia itsekkäälle kaupunkipäivälle silti tuntuu sattuvan kohdalle, aina sitä riittää kaikkea arkista aherrusta muualla…paitsi nyt, kun saa viettää kesälomaa!

    Miehet kotitöissä on myös arjen luxusta: meillä kyllä tehdään aika fifty-fifty, mutta huomaavaisuudesta satelee aina ylimääräisiä plussa pisteitä: plop plop plop 😉

    Suven Suloa ja Rentouttavaa Viikonlopun Jatkoa Sinulle!

    • Oma seura on ehdotonta luksusta. Ja kyllähän näinkin sosiaalisessa maailmassa välillä jokaisen pitää ottaa sitä itsekkyyttä ja omaa aikaa. Nauti siis kesälomasta ja omasta seurastasi! 🙂

      Mä olen itse aina hiukan ominut noita kotitöitä. Tiedän, että oma vika, kun asiat on luistaneet siihen, että siivous on heiniäni. Kymmenen vuoden jälkeen tuntuu lähes mahdottomalta täysin muuttaa kurssia. Mutta nautin suuresti, kun ihan vain harvoinkin saan tälläistä kohtelua ja hemmottelua. Tuntuu niin juhlalta tulla siivottuun kotiin! 🙂

      Suloista viikonloppua sinne, ja toivotaan aurinkoa kesälomallesi 🙂

  13. AnnaO says:

    Kauniita kuvia 🙂
    Ihana hemmottelupäivä ja miten kivan yllärin miehesi ja poikasi tekivät, tykkään!

  14. Jonanna says:

    Onpas sinulla ollut ihana päivä 🙂 Itsekin nautin yksin kaupoissa kiertelystä, mies kun yleensä niin ikään huokailee siinä vieressä ja kyselee koska lähdetään. Koita siinä sitten saada jotain ostettua 😉 Saatika että ehtisi sovituskoppiin asti…

    • No juurikin näin se on meilläkin mennyt. Tai sitten lapsi vain hermostuu, rattaat eivät mahdu kaikkien rekkejen ja hyllyjen väleihin, tai vähintään tuntee olevansa vain muiden tiellä. Yksin siis parasta 🙂

  15. Teija says:

    Voi kaameus, oliks viime perjantai 13. pvä??? Meni ihan ohi! 😀 Hih no ei haittaa, kun ei mtn sattunu!

    Kuulostaa ihanalta just tällanen päivä! Tosin mä haaveilen koko viikonlopusta, olis paljon tekemistä 🙂

    • Mä en varmaan olis lähtenyt liikkeelle, jos olisin ton päivämäärän kunnolla sisäistänyt 😀
      Kiitos juu, viikonloppu omia juttuja ja paluu siistiin kotiin. Kelpais mullekin 😀

Kommentoi