Kuten suunnittelinkin, on tänään vietetty leivontapäivää. Sateinen keli on oikeastaan mitä parhain syy pysytellä keittiössä, tai muuten vain sisällä. Laitan teillekin helpon ja maukkaan ohjeen, johon ei tarvita kovinkaan suurta mustikkasatoa. Eli metsään voi lähteä vaikka pienen mukin kanssa!
Helpot mustikkamuffinit
n. 8-10 kpl isoja leivoksia (amerikkalainen muffinivuoka)
3 dl vehnäjauhoja
1 dl kauraleseitä
0,5 dl sokeria
0,5 dl hunajaa
1 tl vaniljasokeria
2 tl leivinjauhetta
1 dl maitoa
2 kananmuna
1 dl juoksevaa margariinia, jäähdytettyä voisulaa tai öljyä
n. 2-2,5 dl mustikoita
Sekoita keskenään kuivat aineet. Lisää loput ainekset huolella sekoittaen. Jaa taikina vuokiin niin, että täytät vuuat vajaaseen puoliväliin. Lisää vuokaan mustikat, ja täytä vuoka sitten niin, että jätät reunalle hieman kohoamisvaraa. Voit halutessasi laittaa päälle vielä muutaman mustikan.
Paista uunin keskitasossa 200°C n. 15-20 min
Maistuvaa maanantaita kaikille!
Kiitos hyvästä ohjeesta!
Meillä päin on mustikkaa hyvin:)
Ollos hyvä 🙂 Samoin täällä, mustikkaa on paljon, ja se on aika pulskaa ja suurta kooltaankin. Hyvä kesä sen suhteen 🙂
Ihanat kuvat, mä just päätin että tällä viikolla en leivo mitää muuta kun leipää en siis mitään makeaa, miten mahtaa nyt käydä näyttää niin hyville muffinsseille. Eikun mustikka metsään:)
Hih, no mutta nää ei ole mitään superepäterveellisä ja ohjekin on pieni 🙂 Niin, ja kunnon metsässä kyykistelyn jälkeenhän on ihan oikeutettu herkuttelemaan 😀
Kiitos ohjeesta! 🙂 Taidan kokeilla oman pihan mansikoilla… 🙂
Nam, varmasti hyviä! 🙂
Herkullisia kuvia.. heti pitäs päästä leipaseen! Mihin paperiin olet käärinyt muffinit, onko se ruskiaa voimapaperia vai mitä..? Voisin lainata kattausideaa.. :))
Tuo on sellaista ruskeaa käärepaperia, lajhapaperihyllyssä ihan marketeissa. Sopivan ohutta ja muutenkin sellaista monen paikan paperia 😀
Nami nami, näyttää superherkulliselta!:) Täytyykin kokeilla joku päivä tällaista reseptiä! Ihana kun jaksat myös laittaa kaiken aina niin nätiksi, näissäkin tuo ruskea paperi ja naru näyttävät todella kauniilta!:)
Voi kiitos, Lili 🙂 Huh, taidan olla sellainen esteetikko, että kanssa eläjät ovat välillä heikoilla kaikkien kompleksieni kanssa 😀 Mutta kestäkööt. Ja, kyllä muffinit ainakin maistui 😉
Onpa herkullisen näkösiä! Pääsen itse viikonloppuna tämän kesän ekalle mustikkametsälle.. En ole kovin ahkera poimija, mutta jospa jotain saisi kerättyä, niin vois kans leipoa. 🙂
No tämä ohje on juuri hyvä meille hiukan laiskoille marjanpoimijoille 🙂 Viikonloppua siis odottelemaan 😀
Näyttää herkulliselta 🙂 Taidan kokeilla puolukoilla, niitä kun on tuolla pakkasessa vielä viime vuodelta.
Ja kääreet ovat kyllä todella kauniit! Voisi vaikka lahjaksi/tuliaisiksi viedä muutamat muffarit kun on niin nätisti pakattu.
Kauniisti käärityt leivonnaiset on mukaia tuliaisia!
Tämä ohje toimii tosiaan marjalla kuin marjalla, ja myös omenaraasteella tai kuutioilla. Kannattaa soveltaa 🙂
Leivottu puolukoilla ja tuli hyviä 🙂 Kiitos siis helposta ja herkullisesta ohjeesta.
Kiva kuulla, että sielläkin on ohjetta kokeiltu ja lopputulos on ollut mieleen 🙂
Mukavaa viikonloppua 🙂
Resepti testattu ja hyväksi havaittu. Kiitos siitä!
Näitä oli kiva ja helppo leipoa lasten kanssa kun kaikki vaan sekoitettiin yhteen 🙂
Kiva, jos ohje toimi ja valmiit muffinit maistuivat!
Tuon leipomisen voi helposti tosiaan tehdä lapsenkin kanssa, kun ei tarvita vatkaimia tai kuumia juttuja. Marjojen poiminnankin voi helposti delegoida 🙂