Sateinen maanantai, mutta ei anneta sen häiritä. Meillä vietetään harvinaista vapaapäivää, ja ollaan taas vihdoin koko perhe kasassa. Herkkua!
Kevyttä siivousta, huilailua ja lukemista. Mikä parasta; Yhdessä syömistä, koko perhe keittiön pöydän ääressä.
Iltapäivällä olisi tarkoitus suunnistaa Ikeaan. Muistatte varmaan tekemäni tekstitaulut. No, niiden kehystäminen ikään kuin vain jäi, mutta nyt ajattelin katsastaa Ikean edulliset kehykset ja saattaa projektin päätökseen. Askel sekin!
Vielä mahtuu tavisvaatteetkin päälle. Tai no, leggarit ja tunikat, mutta kuitenkin! 🙂
Onko porkkanan ja timjamin pyhä liitto teille tuttu? Ehkä paras lämmin lisuke, jonka tiedän!
Uusia pieniä porkkanoita halkaistuna pituussuunnassa kahtia. Pelkkä pesu riittää, porkkanoita ei tarvitse näin kesällä kuoria, jos ne ovat vasta maasta nostettuja.
Päälle oliiviöljyä, sormisuolaa ja tuoretta timjamia. Uunissa 150°C ja noin 40 minuuttia, porkkanoiden paksuudesta riippuen. Suloisen makeita kavereita esimerkiksi kalalle ja lihalle. Paahdetut porkkanat ovat myös kiva lisä esimerkiksi pastan joukkoon, sillä ne ovat pehmeitä ja suussasulavia. Kannattaa kokeilla! Omaa porkkanamaata on ikävä!
Oi, mulla on joskus kausia että syön vaan uunijuureksia. Mukana on aina myös porkkana ja timjami, tosi ei tuoreena vaan maustehyllystä. Tuota on pakko kokeilla pian!
Tanja
p.s. toivoin just et meilläkin satais, lapset ois hetken sisällä niin ettei tarvis vahtia ja huolehtia…
p.p.s. näytät ihan huippuhyvältä!
Meillä myös on uunijuurekset/-kasvikset ne tavallinen lisuke. Harvemmin syödään perunaa ym. mutta broilerin, lihan ja kalan seuraksi paahdetut kasvikset sopii hyvin.
Tuore timjami ja porkkana ovat kuitenkin jotenkin niin erilaisia. Siis nuo tuoreet uudet porkanat ja tuore timjami. Ne on kesän parasta ruokaa! 🙂
Hih, onhan tuo sade helpottavakin. Eilen nimittäin tuli muutama tunti norkoiltua leikkipuistossa 🙂
Ja, kiitos 🙂
Kauniita kuvia ja aivan ihana tuo sinun tunika! Saako kysyä, mistä olet ihanuuden löytänyt?
Kiitos 🙂
Kuule tunika/mekko on viime vuoden lopulla ostettu Seppälästä. Niitä viimeisiä kesältä jääneitä alevaatteita, joilla oli hintaa varmaan vitonen 🙂 Eipä ole kauheasti tullut käytettyä, mutta nyt kun monet vaatteet ovat “tauolla”, tulee otettua tangolta jotain erilaistakin välillä 🙂
Vielä mahtuu tavisvaatteetkin… Hetkinen. Piti kelata postauksia alaspäin ja IHANAA ♥ teille on tulossa vauva! Onnea!
Heh, onpa tässä kevään aikana ruokakin maistunut kohtalaisen hyvin, että voishan tehdä tuikkaa senkin takia! (ikean hodareista heeveillen parhaillaan :D)
Kiitos, ihanaahan se kun haaveet saavat hiukan vastakaikua 🙂
Mun myös piti rullata postauksia alaspäin, kun luin vaatteiden päälle mahtumisesti.
Onnea Emilia vauvauutisesta!!
Kiitos, Nanna 🙂
Ihana masu. <3
Tulipahan tänään paljastettua omassakin blogissa, että meille tulee myös vauva. Täälä menossa nyt rv 20+4. 🙂
Oi, onnea sylin täydeltä sinne! Ihanaa! Ja puolivälin jälkeenhän voi jo huokaista helpotuksesta. Ajattele, enää puolet jäljellä! 😀
Mulla siihen vielä hiukan matkaa, mutta perässä tullaan!
Kaikkea hyvää vauvanodotukseen, ja voimia!
Oi, nuo porkkanat kuulostavat suussasulavilta. Täytyy kokeilla heti tänään! 🙂
Kannattaa ehdottomasti 🙂
NIIN JUST ! Olen lomalla ja en ennätä blogeihin paljoakaan ja hieraisin silmiäni, kun luin tekstisi 🙂 Onnea Emilia !!! Ihana uutinen 🙂 Voi, kuinka olen puolestanne onnellinen. Nämä asiat on aina tuolla jossain korkeella päätetty ja voi että … ONNEA koko perheellenne. Ihana pikku pallukkamasu siellä. 🙂 Jee !
Kiitos, Niina. Niin, nämä jutut on kyllä jossain muualla hallinnassa, kuin meidän käsissämme. Mutta, onneksi toiveet ja odotuskin palkitaan joskus. 🙂
Oi, sinä olet kaunsi ja mekko on nätti mutta ylivoimasesti suloisinta on toi masu ♥ Sun asu kuvat nousee ihan uudelle ulottuvuudelle sen myötä 😉
Hauskaa vapaapäivää!
*kaunis 😀
Kiitos 🙂 Kohta te ette muuta nääkään kuin kaameaa mahaa päivittäin 😀 Hihii, no ei kai sentään 🙂
Vapaapäivä on ollut aika lyksys! 😉
Kivan kuvioinen tunika! Mutta huomasin ihanat lyhdyt tuolla takana mistä oot hankkinut ne? Olen haaveillut ihan samanlaisia itselle!
-Anu
Kiitos. Lyhdyt ovat täältä: http://niittylahome.com/
En tiedä onko niitä enää myynnissä, mutta mun makuun myös aika täydelliset 🙂
ihan pakko kokeilla koska meillä on ekaa kertaa tänäkesänä oma porkkanamaa. Söpö massu sulla jo 🙂
Voi, mä olen kyllä niin kade siitä ryytimaasta! Pakko saada ensi kesänä porkkanaa omasta maasta. Ja paljon muutakin 🙂
Just yksi päivä mietin, mitä tehdä timjamilla, jota kasvaa kasvimaalla, aina ei viitsi sitä veneperunoidenkaan kaveriksi laittaa. Pitääpä kokeilla porkkanoiden kanssa jahka vielä tovin kasvimaalla kasvavat 🙂
Ihana pömppis, kaikkea hyvää odotukseen <3
No nyt tuli timjamille hyötykäyttöä! 🙂 Niin ja kannattaahan sitä kuivata ja tuorepakastaakin! Ihana yrtti!
Hei vaan! onpa sinulla tosiaankin kaunis tunika/mekko, niin sisustukseen sopivakin kaiken lisäksi. Tuhannet onnentoivotukset vauvan johdosta, vauvaauutiset ovat niitä parhaita uutisia!
Kiitos, Päivi.
Mieskin oli sitä mieltä, että näytän mekossani sohvatyynyltä. Toivottavasti tarkoitti tuota mekon kuosia, eikä kantajan muotoa 😉
Porkkanat kuulostavat makoisilta, täytyypi kokeilla. Niin ja hei, valtavasti onnea iloisesta uutisestasi. Ja täytyy kyllä todeta samaa, mitä muutkin tässä jo ovat kerenneet kommentoimaan…olet kyllä todellakin kaunis.
Kiitos ♥
Uuniporkkanoita vain kokeilemaan. Maistuvat varmasti 🙂
Mulla on tuo sama tunika ja tykkään siitä tosi paljon, helppo silittää. Mä olen aina laittanut uuniporkkanoihin rakuunaa, mutta pitänee kokeilla timjamia ensi kerralla kun sitä tuolla pihalla kasvaa. Onnea odotukselle <3
Kiitos 🙂 Kauheeta myöntää, mutta mä käytän tätä tunikaa vasta toista kertaa, enkä ole vielä pessyt saati silittänyt 🙂 Jotain hyötyä tästä “kapseloitumisesta”, kun tulee nypättyä ylleen vaatteita, joita muuten ei käyttäisi 🙂
Oi, rakuunakin on ihanaa. Mutta silti suosittelen kokeilemaan timjamiakin 🙂
Kivan näköinen asu ja muutenkin kauniita kuvia kodistanne, vaikka ymmärrän, että se on väliaikainen, eikä välttämättä itsestä tunnu ihanalta. Oikein kivaksi olet kuitenkin laittanut. 🙂
En ole hoksannut yhdistää porkkanaa ja tinjamia, joten kiitos vinkistä!
Kiitos 🙂 Tosiaan eipä tässä väliaikaisasumuksessa ole kovinkaan montaa nurkkaa, joka näyttäisi edes tyydyttävältä, ja täällä jaossa ne parhaat palat 🙂 Mutta onneksi on selvitty, ja tuntuu sitten aikanaan varmaan ihanalta päästä “kotiin”. 🙂
Nyt vain porkkanoita maustamaan. Olen varma, että tykkäät 🙂
Tunika on kyllä upean näköinen, harmi siis ettei ole enää myynnissä.
Itse teen porkkanat aina rakuunan ja hunajan kera ja sekin on todella hyvää!
No joo, harmi tosiaan, kun tuntui monia kiinnostavan.
Rakuuna ja hunaja ovat myös hyvä lisä makeille pikkuporkkanoille 🙂
Voi vitsit sinä olet niin kauniina ♥ Muistan hypistelleeni tuota tunikaa monta kertaa – ja NYT harmittaa etten tuota hankkinut.. ihana! Tosin taas kerran totean, että sun varressa näyttää vaate kuin vaate ihanalta.
Ja tuo porkkanatimjamivinkki lähtee suoraan miehelle keittiöön 😉
Niin, ja mikä ei näytä maratoonarin varressa hyvältä? Pöh, sun juttujasi! 🙂
Itse en ole ostanut seppalasta vuosiin yhtään mitään. Menin vain sattumalta käymään viime vuonna myöhään syksystä, ja sitten näin tämän yhden ainokaisen kappaleen. Ihana! Muuten en sitten olekaan taas seppälästä löytänyt mitään kovin kohauttavaa 🙂
Kiitos hyvästä resepti vinkistä pitääkin kokeilla, yleensä teen hunajaporkkanoita kun on miedän lasten lemppareita mutta pitää kokeilla näitäkin ehdottomasti.
Ilmankos hunajaporkkanat ovat lasten mieleen 🙂
Vaikka on ne kyllä minustakin ihania, mutta ehkä nämä ovat sitten sellainen aikuisempi versio. 🙂 Vaikka makeushan näissäkin on hyvä, mikäli saa sellaisia pieniä ja makeita porkkanoita.
Talvella hunajaporkkanat on parempia!
Oikein paljon Onnea ja ihanaa odotusta <3
Mulla herkkuna al dente keitetyt porkkanat, voinokare ja murskattu valkosipuli, ruususuolaa ripaus ja avot!
Kiitos, Mirka 🙂
Porkkanasta on moneksi! Itse olen tehnyt tuota pehmityskeittämistä ja sen jälkeen maustanut yrteillä ja voilla. Ihania nekin 🙂
Onnea suloisesta mahasta!
Aivan superkaunis tunika, varmaan on jotain tanskalaista mallistoa?
Kiitos, Hanna! 🙂
No, ei kun tunika on viime kesän Seppälän mallistoa! 🙂
Kiitos ihanankuuloisesta vinkistä! 🙂 Äitini tekee aina porkkana+rakuuna-yhdistelmää, joten tämä voisi olla kivaa vaihtelua! Niin ja erinomaista raskausaikaa Sinulle <3 Olen tosi iloinen puolestanne :)))
Kiitos sinulle 🙂
Vaikkei rakuunassakaan mitään vikaa ole, kannattaa timjamikin testata 🙂
Aurinkoa sinne!