Kuten jo aikaisemmin kerroinkin, on joulukuu osaltamme yhtä juhlaa. Blogiyhteistyön kautta name it antoi meidän valita joitakin suosikkeja valikoimistaan. Tarvelistalla oli, paitsi itse joulun vaatetus, myös synttärivaatteet ja lapsekkaan juhlava asu päiväkodin tonttukarkeloihin sekä muskarin joulujuhlaan. Lasten esityksiinhän yleensä toivotaan tonttumaista asua ja punaista vaatetta, mutta meillä on tähän asti menty ihan ruskea – sininen – harmaa -linjalla. Tänä vuonna kuitenkin repäistään oikein kunnolla kera punaisten pöksyjen. Kapean malliset housut piristävät mukavasti arkipukeutumistakin juhlakauden loputtua. Vaaleansininen paita antaa poikamaista raikkautta, ja peruspaidalle onkin käyttöä ympäri vuoden. Turha varmaan edes mainita, että tonttulakki oli pojan itsensä mielestä se tärkein hankinta.
Piparilahjonnalla suoritetun kuvaussession tuottoa tullaan varmasti hyödyntämään myös isovanhempian joulutervehdyksissä.
Synttäreitä juhlitaan useammassa osassa ja pelastukseksi valitsimme helposti muunneltavan asun. Henkselifarkut ja ruudullinen paita (kera helppojen nepparien!) toimivat ihan kahdestaankin, mutta asu muuttaa helposti muotoaan myös tiputtamalla henksulit alas, ja pukemalla paidan päälle slipoverin. Näin saa myös nopeasti piiloon pahimmat kakkutahrat.
Itselleni sain valita Vilalta jotakin joulukuun juhlakauteen, ja koska nämä edellä mainitut juhlallisuudet eivät paljetteja kaipaa, valikoitui mukaani muunmuassa Object -malliston harmaa neulemekko. Lämpimälle neuleelle löytyy varmasti käyttöä, mikäli pakkaslukemat pysyvät lähelläkään näitä asteita. Viistoon neulottu nappirisvistö antaa mekolle hauskan yksityiskohdan, eikä asusteita tarvitse liiemmin miettiä.
Juhlista ensimmäiset ovat vuorossa jo tänään, eli tiedossa on rattoisa ilta, ja kenties pikkuisen myös äidin liikuttumista. Nenäliinaa laukkuun!
Lastenvaatteet ja neulemekko blogin kautta saatuja…
Voi Niilo, ihana iso pikku mies ja komeat on juhlatamineet!
Iso pikkumies tosiaan! Tuntuu niin hassulta, miten äidin vauva onkin venähtänyt tuollaiseksi velikullaksi
Oi kun on suloisia <3
Hih, eikös
Niilo on ihan sun näköinen! Näin sivusta, blogista, seuranneena näyttäis tulleen entistä enemmän äidin näköä. Hienoja juhlavaatteita teillä. Mukavia juhlia!
Hassua, miten sitä ei itse osaa katsoa tuota yhdennäköisyyttä. Tosin kun katselee omia lapsuudenkuviaan se yhdennäköisyys näyttää tosi suurelta

Kiitos, tonttujuhlia odotetaan jo kovasti
minäkin tykkään pojalleni juhlaksi laittaa kauluspaita/slipoveri-yhdistelmän. näin oli nimiäisissä sekä äskettäisissä 1v.-juhlissa. hui, miten nopeaa aika menee! teidän niilokin oli pieni taapero kun blogiasi aloin seuraamaan. kaunis äiti, kaunis lapsi – oikein lämmintä joulun (ja vauvan) odotusta!
Monesti koko neule on lapselle liian lämmin paidan seuraksi ja pikkutakki taas liian aikuismainen. Slipikset on hauskan poikamaisia, ja paidasta riittää moneksi.
Aika tosiaan kiitää, sanotaankin, että äitinä sen huomaa entistä paremmin.
Lämmintä tunnelmaa joulun odotukseen!
Henkselit ja reinot näyttää niin kivalta, mukavia juhlia teille ja Niilosta on tullut niin iso ja pitkä poika:)
Kyllä poika vain on vanhempiinsa tullut, 116 senttisiä vaatteita ja täyttää vasta loppuviikosta 4 vuotta!

Reinot on kyllä huiput. Ja jotenkin noiden henksuleiden kanssa niin Niilomaiset
Meinasin kanssa kommentoida, että on äitinsä näköinen poika
Joskus mulle sanottiin, että se tuo onnea..
Yritin kovasti kaivaa esiin jostain tuon mekon, mutta vilan sivuilta en onnistunut löytämään. Mä. Tarvitsen. Ton.
löytyy muuten objectin verkkokaupasta..vinkkinä vaan. Eli laita googleen hakuun object clothes niin löydät virallisen nettikaupan..
Juu, eikös toi munkin linkki vienyt sinne suoraan….
Piti ainakin 
Mikä söpöliini malli!!!
Säkin näytät hyvältä.
Olipas ihania kuvia, ja kivat setit oot valinnu. Kivasti on juhlavuutta mutta samalla kuitenkin sellasta rentoa meininkiä että varmasti toimii arkisempanakin päivänä. Tuli näitä kuvia katsellessa ja lasten pikkujouluja ajatellessa taas mukava jouluinen fiilis. Sekin saattaa edesauttaa asiaa että Metsäketo tuolla taustalla laulelee Christmas songia.. 
Mä tiedän, että mun virallinen joulutunnelma tulee tänään, lasten ilon ja laulun myötä siihen herkistyy ihan toisella tavalla!

Juu, me ei juhlita missään tapauksessa liian fiininä. Kyllä sitä ihminen ehtii elämässään olla puku päällä ja housut prässissä. Lapset saa olla lapsia
Mekko löytyy tuolta Objectin puolelta, tässä suora linkki:
http://objectci.com/object-collectors-item/knit/PAYTONKNITDRESSCH63/23012240,en_GB,pd.html?dwvar_23012240_colorPattern=23012240_DARKGREYMELANGE&forceScope=
Mutta löytyy ihan Vilan myymälässä!
Huh, kummalle sitä onnea pitäisi tulla!?
Laittoipa miettimään 
Voi mikä söpö vekkuli kuvissa!:P Ja ihanat kuteet, tuollaisista henkseleistä voisin tykätä vähän isommillakin pojilla:)
Totta, henkselit ovat kyllä pop!
Todellakin komppaan edellä olleita kommentteja, että Niilo on ihan sinun näköinen. Harvemmin kun poika kuvissa vilahtaa, niin nyt oikein hätkähdin yhdennäköisyyttä. Mukavan kotoiset asut olet valinnut ja Reinot ovat parhaat <3
Kaipa tuo yhdennäköisyys on jotenkin uskottava. Kuten jo kirjoitinkin, sitä on niin vaikea itse katsoa
Kotoisuus ja rentous pitää olla lasten juhlimisessakin. Reinot ovat huippu juttu pienen jalkaan kun lattiat ovat kylmät ja liukkaat
Ihana, nauravainen poika niin mukavan näköisissä vaatteissa! Ei munkaan mielestä tarvi pienelle pojalle pukua tunkea päälle, itsekin vierastan kaikkea ylijuhlavaa. Ja Reinot, on ne makeet! Pitääpäs päivittää oman 4-vuotiaan pieneksi jääneet Reiskat.. Mukavaa juhlien aikaa teille ja onnea odotukseen!
Kiitos

Juu, liika jäykkistely ei sovi ainakaan meidän pojalle. Henkseleiden paukuttelu on paljon mukavampaa kuin solmion kantaminen
Ihania kuvia, huomio kiinnittyi kaiken muun kivan ohella tuohon lasten keinutuoliin. Meillä on meinaan lapsena ollut kaksi samanlaista. Ne ovat pappani tekemiä ja vielä tallessa mummolassa. Olen suunnitellutkin maalaavani toisen niistä meidän 1-vee pojallemme :).
Hyvää joulun odotusta!
Suloinen keinutuoli on mieheni, eli Niilon isän, lapsuudesta. Isoisän tekemä tuoli on Niilolle kovin tärkeä, ja sitä ehdittiinkin jo kaipailla varastosäilytyksestä pitkän aikaa
Kaunista talvipäivää ja mukavaa joulun odotusta!
Noi Name Itin farkut henkseleineen on tosi kivat ja söpöt! Hyvä oivallus poikien vaatteisiin. Meillä on neljä poikaa (12v, 9v, 3v ja 1v) ja aina on pitänyt nähdä kovasti vaivaa löytääkseen pojille kivoja juhlavaatteita. Etenkin nyt, kun esikoinen on jo 12v, homma hankaloituu huomattavasti. Mielestäni juhliin pitää kuitenkin pukeutua “juhlavasti”. Eilen olimme koululla kahdessa eri juhlassa ja jälleen sai huomata sen, miten tytöt puetaan kauniisti mekkoihin ja juhlakenkiin. Pojat jäävät sitten paitsi. Paljon näkyi huppareita ja collegepaitoja, farkkuja ja paitapuseroita farkkujen päällä “roikkuen”. Jalassa suurimmalla osalla sukat, joillakin tennarit.
Olen aina suosinut neuleslipovereja. Niitä löytyy meiltä joka pojalta ainakin beigenä, tummansinisenä ja ruskeana. Osalta myös punaisena, vihreänä ja valkoisena. Liivejä käyttämällä saa helposti koko poikakööristä samantyylisen.
Liivien rinnalla sammarit on meillä kovassa käytössä syksyn ja kevään juhlissa. Paitapuseroitakin on vuosien varrella kertynyt “rivistö”. Benettonilta löytyy mielestäni kohtuuhintaisia ja kivoja paitoja, liivejä ja sammareita. Toki muiltakin merkeiltä.
Rauhallista joulun odotusta teille ja mukavia juhlia!
Ps. Noita farkkuja täytyy käydä kurkkaamassa. Löytyyköhän myös isoja kokoja?
Meillä on farkut koossa 116 cm, eli ovat sitä isompien mallistoa
Itse, en usko, että osaisin tytöäkään pukea ihan hirvittävän “juhlavasti”. Vierastan lakerikenkiä, ja mustia mekkoja tyllialushameineen. Vaikka helppo kai se on sanoa, kun ei ole sitä tyttöä.:) Mutta mun mielestä lastenvaatteet on monesti liian aikuismaisia, ja lapsilla pitäisi olla enemmän söpöä ja kujeilevaa, kuin mustaa ja kimallusta. Mutta makuasia sekin.
Pojille just kauluspaita, tai paita ilman kauluksia, sammarit, chinot, liivit ja slipikset on parhaita. Henkeselit on kiva asuste. Monesti vaan pojille tosiaan on vaikea löytää vaatetta, sitä puvun ja hupparin välimaastoa on kaupoissa niukasti. Minua myös hirvittää se mustan värin määrä ja pelottavat printit. Niitä kun on jo tosi pienissäkin vaatteissa!
Rauhaisaa, ja juhlavaa, joulun odotusta sinne poikakatraan keskelle
Kiitos! Pitää vielä tarkentaa, etten tarkoita juhlallisella pukeutumisella niitä mustia hörhelöitä, vaan sellaisia tytöille (ei siis naisille) sopivia mekkoja/tunikoita esim. ruutumekkoja, samettimekkoja, pellavamekkoja, neuleita jne. Mustat tyllit ja röyhelöt ei oo mun juttu
Eli juuri kuten sanoit: lapsille söpöä ja kujeilevaa, ei aikuisten vaatteita 
Näinpä tosiaan, ja juuri kuten sanoit, tytöille sitä valikoimaa on joka kaupassa, pojille siistin asun löytäminen onkin aina ihan eri juttu
Ihana pikkumies ja hehkuvan kaunis äiti ihanan raskausajan masun kanssa
Kaunista!
Mutta, mutta entäs äidin kengät?
Kiitos
Hhmmm… En tiedä, mitä tarkoitit kysymyksellä kengistä
Ovat joka tapauksessa Sanitan, ja jo pari vuotta vanhat…. 
Ihania vaatteita olit valinnut!
Kiitos, sulosia vaatteita tosiaan
hei. ei nyt liity juhla-asuihin mitenkään, MUTTA… voisitko laittaa linkin siihen joululimpun reseptiin? olisi hirmuinen himo leipoa, mutten onnistunut löytämään sitä vanhoista postauksista…
Hih, etsin sen, ja laitan vaikka seuraavaan postaukseen, tai vastaan tähän
kiva, kiitos.
Ollopas hyvä! Iski vain itseenikin ihan hirrrveä limpun himo