{ tänään }

17.7.2013

Pikku puuhasteluja, kuten Ikean vaatekaapin maalamista. Ostimme siskoltani toisen tuollaisen Ikean puisen lastevaatekaapin, ja vihdoin sain aikaiseksi tarttua pensseliin. Nyt molemmille lapsille on samanlaiset kaapit.

tänään3

Mies sai tähän viikolle ylimääräisiä vapaapäiviä, ja aamulla saimme loistavan idean lähteä risteilylle. Nopeasti surffasimme viikkarin sivuille vain ja ainoastaan todetaksemme, että risteilylle ei todellakaan lähdetä niin extempore. Siellä mitään vapaita hyttejä ollut! Se siitä arjesta irtautumisesta sitten. Vaikka toisaalta, onhan tässä kotona ihan tarpeeksi hommaa, ja varmaan paljon hyödyllisempää tehdä niitä, kuin humputtaa missään risteilyillä.

tänään4

Ja jos nyt ollaan täysin rehellisiä, niin mehän ei olla koko kesänä tehty oikeastaan mitään koko rempan eteen. Ei siis mitään! Ja ketuttaahan tuo, mutta toisaalta, pihassa on sitten saatu aikaiseksi sitäkin enemmän. Mutta onneksi meillä on vielä loma edessä, ja tokihan syksyä kohti mentäessä nämä sisällä tehtävät jutut alkavat taas kiinnostaa ihan uudella tavalla. Sori, syksyä ei kai saisi vielä mainita, mutta sieltä se tulee jokatapauksessa, eihän sille mitään mahda!

tänään5

Mutta siis syy siihen, ettei sisustuspostauksia pahemmin ole ollut, on ihan täysin omassa viitseliäisyydessä. Nyt vain pitää tarttua itseään niskasta!

tänään1Koitan saada teillekin kuvia lastenhuoneesta, kunhan saan nämä hommat tästä valmiiksi!

Nyt takaisin sudin varteen! Kivaa päivää teille!!!


25 Responses to “{ tänään }”

  1. LPP says:

    Mutta loma olisi silti ollut loma 🙂

    • No niinpä! Ja lähinnä lasten vuoksi välillä täytyisikin päästä pois. Vaikka Niilo kyllä tykkää osallistua ja puuhastella tässä kotonakin, täytyy välillä lähteä pois tästä työmaasta ja tehdä jotain ihan muutakin. No ehkä paremmalla onnella jossain vaiheessa 🙂

  2. Taina says:

    Hei!
    Taidetaan itse kukin käydä tätä jatkuvaa kamppailua tehokkuuden, aikaan saamisen ja toisaalta hetkessä elämisen, elämästä nauttimisen ja arjen rutiineista irtutaumisen välillä…Milloinkohan naiset on alkaneet elää tällaista to do-elämää?:) En kyllä muista, onko sulla tapana laatia noita listoja, mutta tavallaan ne listat riittää päässä olessaankin…
    Ei oo muuten moneen vuoteen oltu Vikingin laivalla (lasten kanssa ei koskaan), kun jostain syystä Siljalla on parempi imago, noin niin kuin lasten kanssa reissaamiseen..Johtuneeko siitä, että nuorempana rymyttiin just tuolla Vikingillä?;)
    Ihanaa kesäistä päivää sinulle!:)

    • Niin, tätähäns e elämä nykyisin on. Ja jotenkin vaikka kuinka olisi tekemättä mitään, nakuttaa takaraivolla ne tehtävälistat. Joskus pitää irtautua oikein kunnolla!

      Meille turusta lähtijöille on nyt viikkarilla uusi hieno laiva, mutta siljan vastaava vaihtui huonompaan ja jotenkin kulahtaneempaan. Täytyy sanoa, että en ole mikään risteilijä, ja meillä Niilokaan ei edes ole vielä käynyt laivalla. Mutta silloin joskus kun olen ollut, niin silja on ollut se parempi. Nyt pakka meni sekaisin, tosin Helsingistä jos lähtisin, niin sinne siljalle kai edelleen menisin 🙂

      • Taina says:

        Juu, tosiaan. Meille tuo Turun satama on niin kaukana, että Helsingistä aina lähdetään, kun laivalla käydään:) Meillä on kaksi poikaa (nyt jo 13 ja 9), ja aina silloin tällöin on Tukholmassa käyty porukalla. Joskus mies ja lapset on olleet laivalla satamassakin, ja mä olen mennyt yksin ostoksille. Ihan pieniä kun olivat, niin mentiin Siljan kiertoajelulle, ja pojat taisivat lähinnä nukkua sen ajan! Joskus käytiin Junibackenilla, toisella kertaa Skansenilla, viimeksi muistaakseni jo Vasa-museossa. Tukholma on kaunis kaupunki, jossa riittää kyllä nähtävää ja pääsee vähän irti kotiympyröistä!:)

        • Meille tuo Helsinki on vielä kauempana, joten ei ole mitään mieltä mennä sieltä. Siksi esim. Tallinankaan reissuja ei tule tehtyä. Meidän oli kyllä tarkoitus lähteä miehenkin kanssa kaksin Tukholmaan vielä kesän aikana, mutta katsotaan, ehtiikö tässä. Tuon miehen loman suhteen, en nuolaise ennen kuin tipahtaa. Eli en uskalla liikaa suunnitella ja odottaa 🙂

  3. Katja says:

    No nyt on ollut niin tuulisia päiviä, että kyllä ihan syksy tulee niistä mieleen. Tosin mullakin on loma vasta edessä päin, joten en aio luovuttaa syksylle vielä pitkään aikaan. Ja kyllä kesällä täytyy nautti ulkona puuhaamisesta. Talvellahan sit vain lykätään lunta peppu pystyssä.

    • Sanopas muuta. Ei niitä puutarhatöitä oikein talvellakaan voi tehdä. Ja tämän kesän uurastuksista nauttii sitte ensi keväänä, kun kaikki on jo huomattavasti helpompaa!
      Mukavaa lomanodotusta. Toivotaan sään kesäistyvän 🙂

  4. Heppu says:

    Kivan näköiset nuo kaapit! Onko noita vielä tuotannossa vai joko poistuneet?

    Täällä on oltu kotosalla tehokkaasti vauvan syntymän jälkeen, pieniä irtiottoja yritetty isompien iloksi tehdä. Ehkäpä sitten syksyllä isompi, ettei höperrytä mökkiin:)

    • Mä ymmärsi niin, että noita kaappeja ei enää saa. Tai ainakin vielä jokin aika sitten ei saanut, voihan olla, että ne taas joskus tulee. Ikealla kun on hiukan sellainen tapa. 🙂

      Joo, kyllä tässä kesällä vielä täytyy keksiä hiukan extraa tuolle pojallekin. Muuten kyllä olen tainnut jo antaa periksi koko höperyydelle 🙂

    • M.S says:

      Katseleppa nyt alkavalla viikolla Huuto.nettiä olen laittamassa sinne myyntiin pojan kaapin joka on siis tuo ikean Leksvik:)
      Että ihan vaan näin vinkkinä.

      Terkuin:M.S

  5. Jensu says:

    Ihana lopputulos! Ja aivan mahdottoman ihanat verhot takana, onko sinivalkoraidalliset? Sellaisia unelmoin omaan olohuoneeseen, mutta valmisverhoista en ole löytänyt sellaisia ja kun tuo ompeleminen ei vaan ota onnistuakseen meikäläiseltä 😉 Kiitos ihanasta blogista!

  6. Täti Ruskea says:

    Ihanat nuo kaapit! Jään innolla odottamaan lastenhuonepostauksia. Millä maalilla muuten maalasit kaapin? Meidän pitäisi maalata pikkupoikien sängyt,mutta maali yhä kaupassa.

    Jos yhtään lohduttaa,niin meillä on ainakin ihan hirveästi tekemättömiä hommia. Kaikenlaista suunnittelee ja aikoo tehdä,mutta pitkälti päivät menee vaan ihan perusarjen pyörittämisessä 😉

    • Koitan laittaa jotain lastenhuoneestakin!

      Mä käytän Tikkurilam heli maalia, se on hajuton ja kuivuu nopeasti, joten sopii mulle, kun haluan nopeasti valmista 🙂
      Tekemättömien töiden määrä taitaa olla vakio. Kun jotain saa valmiiksi, hyppää listalle jo paljon uutta! Ja valitettavasti just se perusarki nielee melkein kaiken ajan!

  7. Sanna says:

    Moikka, haluaisin kysyä kaapin maalauksesta, eli käsittelitkö jotenkin kaapin ensin, minulla on nimittäin 2 noita kaappeja, ja olen inhonnut sitä männynväriä, ja miettinyt, voiko suoraan päälle maalata? Jos, niin millä maalilla ja montako kerrosta, että peittyy? Minusta noissa oli joku kevyt lakkapinta päällä… Kiitos!

    • Sen verran käsittelin, että ihan pikkuisen hiekkapaperilla rikoin kaapin pintaa, mutta en tosiian mitenkään huolellisesti
      Maalasin tikkurilan helmi-kalustemaalilla, pari kerrosta riittää. Tai no, helmihan kuivuu ihan sairaan nopeaan, eli en nyt maalannut niin kauhean järjestelmällisesti.

      Saman käsittelyn olen siis tehnyt tolle toiselle kaapille joskus vuonna 2009, ja oikein hyvin on kaappi palvellut.

      Tosi hienot vaatekomerot lapsille, mutta itsekään en siitä alkuperäisväristä ihan hirmuisesti pitänyt. Mukavia maalaushetkiä sinne!

  8. Alex says:

    I love the carpet, where is it from?
    So cool! I want the same in the littlebrothers room:)

    /Alex

  9. Meri says:

    Kylläpä kuulostaa niin tutulta toi rempan etenemättömyys (onko toi joku oikea sana? 😀 ). Meillä on puol 9kk asuttu rintamamiestaloa, eikä viel hommat oo kovinkaan kovaa tahtia ruvennu etenemään…ehkä sitte syksyllä 😛 Siistit noi kaapit. Vois itekki harkita noita 🙂

    • Juu, etenemättömyys, ainakin meillä se on puhtaasti sana, ja aika yleinenkin vielä 😀
      Mutta totta, syksyä kohti ihmiselle tulee tarve tehdä pesää ja käpertyä kotiin. Eli eiköhän se tästä! Tsemppiä sinne!

  10. Tickler says:

    Lähde mukaan Syysristeilylle :)! Sinne mahtuu vielä, mutta miestä me ei oteta kyytiin ;).

Kommentoi