{ netflix ja arvonta }

06.6.2014

Kirjoitan usein blogiin rentoutuvani Netflixin seurassa, ja aika usein saan myös pyyntöjä kertoa enemmän Netflixin katsomisesta, lempisarjoistani, ja siitä, miten palvelu oikein käytännössä toimii. Koska lupasin paneutua toiveisiinne, otetaan Netflix käsittelyyn nyt!

Meillä havahduttiin aikoinaan kokeilemaan palvelua, kun silloinen “blogikollegani” Lotta Backlund kirjoitti blogissaan Netflixsistä, ja tarjouksesta, joka oikeutti kaikki Spotify Premium asiakkaat ilmaiseen kokeilujaksoon. Mieheni loi Netflix-tunnukset, mutta meni pitkään ennen kuin totaalisesti hurahdimme tähän juttuun. En tiedä, mikä oli syynä, ehkä aika oli kortilla ja teveen katselu ei sopinut elämäntilanteeseen. No, joka tapauksessa, kun aloitimme Netflixin käytön, upposimme siihen ihan täysin! Klaaran olessa vauva, Netflix pelasti illat, jolloin tyttöä tankattiin yöunille.

Olen aina ollut pikkuisen telkkarivastainen, siis siinä mielessä, että en ymmärrä, miten ihmiset jaksavat kanavasurffailla tunti tolkulla. Itselläni ei ole siihen aikaa, mutta nautin kyllä hyvästä tv-sarjasta, jos sellaisen kohtaan. Haluan kuitenkin katsoa sarjaa juuri silloin, kun se itselleni sopii, ja mielummin tietysti ilman mainoksia. Netflixin käyttö on entisestään muuttanut tapaani katsella tv-ohjelmia. Suhtaudun nykyään hyvään sarjaan, kuin kirjaan; Katson mielummin yhden kokonaisen sarjan alusta loppuun, ja vaihdan vasta sitten seuraavaan. Jotenkin eläydyn näin ihan eri tavalla kulloinkin meneillään olevaan juttuun. Eikä tämä tarkoita mitään monen tunnin telkkarimaratonia. Sarjasta voi katsoa jakson silloin, toisen tällöin. Meillä on yleensä tapana rauhoittua olkkarissa lasten nukahdettua, ja katsoa jakso kulloinkin vuorossa olevaa ohjelmaa.

netflix3

Netflix on järkevä palvelu siinä mielessä, että se tallentaa katsomasi sarjat ja elokuvat, ja voit myös arvostella ne antamalla tähtiä sen mukaan, mitä ohjelmasta pidit. Voit myös luoda itsellesi makuprofiliin, ja kaikkea tätä käyttäjähistoriaasi hyödyntäen palvelu ehdottaa sinulle aina kasapäin uutta katsottavaa. Tällä tavalla me olemmekin löytäneet ihan uskomattoman hyviä sarjoja, joihin muuten olisimme tuskin törmänneet.

Meillä on mieheni kanssa todella samanlainen maku, mitä tulee tv-sarjoihin, mutta tämä käyttäjäprofiili toimii myös perheissä, joissa makuasiat eivät mene yksiin. Palveluun voi nimittäin samoilla tunnuksilla, ja samalla maksulla, luoda vaikka jokaiselle oman profiilin. Lasten ohjelmatkin on kiva laittaa omana profiilina, sillä silloin tiedät, mitä on jo katseltu, ja mitä uutta olisi tarjolla.

netflix1

Entä miten Netflixiä katsotaan? Ihan telkkarista, mukavasti sohvalta käsin. Tosin matkalla läppäri, tabletti tai puhelinkin kelpaa, jos tylsyys iskee.
Meillä käytössä on Apple TV, ja netflix käynnistetään vaikka puhelimesta, ja näin puhelin toimii samalla kaukosäätimenä (jos vaikka pitää hakea keittiöstä lisää pitsaa!). Ennen Apple Tv:tä meillä oli sellainen piuha (joku USB–>HDMI?), jolla siirsimme Netflixin läppärin näytöltä telkkariin, mutta pari piuhaa meni pilalle pikkumiehen stressileluna, ja tuli halvemmaksi pitkässä juoksussa hankkia se Apple telkkari. Laite on kätevä, ja vie muutenkin tv:n katsomisen uudelle tasolle.

Sarjoja joista pidän?
Nautin dekkareista! Britti-dekkareista ja pohjoismaisista sarjoista. Ruotsalaiset osaavat tehdä mahtavia rikossarjoja, mutta niin myös Norjalaiset ja Tanskalaiset . Netflixin kautta olen katsonut kahta jenkkituotantoa ja ne ovat Netflixin omia alkuperäissarjoja. House of Cards ja Orange is the New Black. Ensimmäinen imaisi niin mukaansa, että se ahmittiin aika vauhdilla. Jälkimmäiseen olen vasta tutustunut, mutta luulen, että sujahdan siihenkin vastaavaan tapaan.

Britti puolelta on suosikiksi noussut pitkä ja useamman tuotantokauden mittainen Hiljainen todistaja, Waking the Dead ja verenpainettani laskeva Lewis, joka on jatkoa vanhalle hyvälle Ylikomisario Morselle.
Ruotsalaisista sarjoista ykkonen on tietysti Wallander, mutta Ruotsista löytyy lukematon määrä pienempiäkin tuotantoja. Viimeisenä taisimme katsoa Pyhiinvaeltajan kuoleman, joka kertoi uudesta Palme -tutkinnasta. Tanskan ja Ruotsin yhteistyönä syntynyt Silta on monelle tuttu, ja jos siitä pitää, pitää varmasti myös tanskalaisesta Kylmäveriset tappajat -sarjasta. Norjalaisena esimerkkinä vaikkapa Varg Veum, joka pärjää loistavasti pohjoismaisessa kategoriassa!

netflix2

Mutta, entä se arvonta!?

Yhteistyössä Netflixin kanssa, sain kivan palkinnon teille. Nyt olisi nimittäin jaossa yhdelle onnekkaalle

6kk ilmaista Netflix-aikaa!

Koodin voi käyttää uutena asiakkaana, tai sillä voi kuitata jo olemassa olevan käyttäjätilin laskutuksen. Eli, ei ole väliä, oletko jo Netflix-asiakas, vai et.
Kerro oma lempisarjasi Netflixiltä tai minkä tyylisiä sarjoja haluaisit itse katsoa.

Laitetaan arvonta käyntiin tänään, ja osallistua saa aina ensi viikonloppuun (pe 13.6.klo 2400) asti!

Nyt minä alan nauttia poppareistani, ja katson, onko oranssi tosiaan uusi musta! Ihanaa iltaa!


235 Responses to “{ netflix ja arvonta }”

  1. Henna says:

    Hercule Poirot 🙂

  2. Lisli says:

    Netflixin lemppari sarjani on kyllä tuo Orange is the new black, ja ilokseni tänään huomasin, että uusia jaksoja on nähtävissä 🙂 hauska arvonta 🙂

  3. Elisa says:

    OI! Tää olis niin tarpeen, imetyssessiot kun iltaisin täälläkin käynnissä.. Olenkin jo ehtinyt kuulla ystävien kehuja Netflixistä, mutten vielä ole millään saanut aikaiseksi hankkia!

  4. essi says:

    Kiva arvonta!
    Mä ahmin syksyn ja kevään aikana Netflixistä Breaking Badin ja How I Met Your Motherin kaikki kaudet ennätysnopeesti. Myös Gossip Girl koukutti aika pahasti. Ihan huippusarjoja kaikki! Katsoin Netflixiä veljeni tunnuksilla, mutta nyt hän on irtisanonut sen. Enkä ole itse raaskinut opiskelijana ottaa sitä itselle. Modern Family jäi kaivertamaan mieleen kun en sitä koskaan ehtinyt aloittaa.. joten noi ilmaiset 6kk tulis kyllä todella tehokäyttöön 🙂

  5. Tiia says:

    Mahtava arvonta. Jei Orange is the new blackiin tullut uusia jaksoja ja Hemlock Grove alkaa pian myös. Tällä hetkellä seuraan Sons of Anarchya, on tullut myös katsottua Drop Dead Divat, Suits kesken. 🙂 From Dusk till Dawn ja kesken myös mainitsemasi Kylmäveriset tappajat. 🙂

    Niin messissä tässä arvonnassa. 🙂

  6. JohannaH says:

    Arvonnassa mukana! Itselle vielä uusi juttu koko Netflix, olisi kiva päästä kokeileen käyttöä!

  7. Suvi says:

    Ehdoton suosikki on How I met your mother. Hyvänä kakkosena tulee pukumiehet 🙂

  8. -Satu- says:

    Tykkään seurata hyvin erilaisia sarjoja. Netflixistä on tullut katsottua mm. Modern Famiy, Orange is the New Black,
    Sons of Anarchy, Breaking Bad, Gossip Girl, Breakout Kings, Ensisilmäyksellä (How I Met Your Mother) ja Dexter. Kaikki edellä mainitut ovat mielestäni katsomisen arvoisia 🙂

  9. SatuR says:

    Ei voi olla totta, miten sulla onkin samat lempparisarjat kuin mulla, nuo rikos- ja dekkarijutut! House of Cards katsottu 1. kausi DVD:ltä, kun ei Netflixiä vielä ole. Mut voisin kyllä kokeilla 😉

  10. Stella says:

    Olen jo pitkään pohtinut Netflixin kokeilua, koska myös meillä on pienet lapset ja tv:n katselu ajoittuu meillä aikuisilla iltaan. Silloin olisi kiva saada itse valita mitä haluaa katsoa juuri silloin, kun haluaa jotain katsoa 🙂 Ja tosiaan, ilman mainoksia! Erityisesti minua kiinnostaa House of Cards. Minulle uppoaa oikeastaan kaikki (Sinkkuelämää, 24, Num3rot, Gossip Girl…jne…).

  11. Anne says:

    Mä ahmin orange is new blackin ekan kauden alle viikossa kun otimme netflixin. Kakkonen tuli just, jee odotan lomaan asti että saan katsoa putkeen….tai ehkä en malta….

  12. Eve says:

    Suits! Oon aivan koukussa.. Ja Orange is the new black, ojoi!!

  13. Lemppareita Netflixin tarjonnasta ovat olleet Breaking Bad, mahtava House of Cards ja Orange is the new black jonka uudet jaksot ovat juuri tulleet. Taitaa olla tiedossa myöhäisiä iltoja tänä viikonloppuna…

  14. Heidi Pii says:

    Meidän Netflix-käyttöaste on vaihdellut paljon sinä aikana, kun ollaan asiakkaina oltu, mutta tykätty ollaan (mitä nyt ohjelmavalikko ja -hakemisto on kömpelö mun makuun).

    Lasten kanssa ollaan katsottu mm. Chuckia ja elokuvia, ja aikuisten kesken ollaan seurattu Sherlockia, Orange is new blackiä, Derekiä ja kotiäititalvena ahmin Pushing Daisiesin lasten päiväuniaikoina.

  15. Anni says:

    En ole Netflixin käyttäjä, ja yritin kovasti etsiä listaa sarjoista, mutta en sellaista tähän hätään löytänyt. Muutaman ystävän tiedän olevan jo koukussa palveluun, kovasti kiinnostaisi itsekin kokeilla.
    Television ääreen minut parhaiten koukuttaa kepeät komediat ja ripaus romantiikkaa. Tälläisia sarjoja tuolta varmaan löytynee?

    Arvonnassa siis mukana!

  16. MiiaK says:

    Arvonnassa mukana! Ehdottomasti How i met your mother 🙂

  17. emma says:

    Oi vitsi toi taitaa tosiaan olla aika hyvä keksintö, tuntuu että kaikki ohjelmat ja leffat tulee aina väärään aikaan:D dekkarit ja hömpät on huippu kombo 🙂

  18. Jasmin says:

    How I met your mother on kyllä ehdottomasti mun lemppari!

  19. Emmlia says:

    Mulla Netflix ollut käytössä alusta asti ja tykännyt olen! Mä olen ihan koukussa Suitsiin! Seuraavana ohjelmassa Orange. 🙂

  20. heidi says:

    Ennen tyttären syntymää tykkäsin kovasti rikossarjoista… mutta nykyään katson mielummin komedioita;) netflixiä olisi kiva kokeilla…

  21. Outi says:

    Itse en ole käytäjä mutta harkinnut olen. Mukana siis arvonnassa.

  22. Suvi says:

    Meillä ei olla vielä tutustuttu Netflixin tarjontaan, monta kertaa kyllä käynyt mielessä ja puheissa. Katsomme miehen kanssa yhdessä Blacklistiä, Grimmiä, Black sailsia, Game of thronesia, Person of intrestiä… Yksin seuraan enemmän sketsisarjoja, suosikkina The big bang theory.
    Mukana arvonnassa! 🙂

  23. Johanna says:

    Netflix on mulle tuntematon, mutta kaikki dekkarit kiinnostaa!

  24. Niina says:

    Wallander ainakin toimisi täällä 🙂 mukana arvonnassa.

  25. Sini says:

    House of cardsia on niiiiin monet jo kehuneet, että kiinnostus on herännyt! Toivottavasti onni suosii. 🙂

  26. Heidi says:

    Uuh! kiva arvonta!
    Me ollaan käytetty Netflix-palvelua, tosin nyt katkolla.
    Mun lemppari oli “The Killing”- sarja (Jälkiä jättämättä), jonka ahmaisin lähes siltä istumalta. Muutenkin dekkari-/jännärisarjat lemppareita.

  27. Heppu says:

    Tää ois meille hyvä! Meillä on harmikseni miehen kanssa täysin eri maku elokuvissa ja usein sen takia jääkin leffa vuokraamatta elisa viihteeltä mikä meillä on nyt käytössä. Ei vaan päästä yhteisymmärrykseen :/ eniten tulisi varmaan juuri katsottua elokuvia tai jos löytyisi vaikka kotiäidin päikkärihetkiin joku uusi sarja jota seurata!

  28. Ellu says:

    Amerikkalaiset komediasarjat on tämän rouwan makuun. 🙂

  29. Jenni says:

    Netflixiä en ole koskaaan käyttänyt, mutta voisi toimia meidän pikkulapsi perheessä, jossa tv:tä ei voi koskaan katsoa sillon kun haluaa. Minuun vetoaa kaikki draama, rakkaus ja hömppäsarjat 🙂 mukana arvonnassa siis.

  30. kiira says:

    Ehdoton lemppari mulla on orange is the new black, mutta mun mielestä netflixissä on myös hirveesti kiinnostavia dokkareitakin!

  31. leena says:

    Suits. Ei pääse mihinkään. Jännärit luen mieluiten kirjana, Netflixistä haen kevyempää katsottavaa. Ja olen kyllä löytänytkin 😉
    Leena

  32. Mrs.L says:

    Mahtava arvonta, filmifriikin on pakko osallistua!

  33. HannaK says:

    Suits (Pukumiehet) on mun ehdoton lemppari 🙂

  34. Heidi says:

    Itsellä ei netflixiä olekaan, mutta kiinnostaisi kovasti! Komediat uppoisi tällä hetkellä itselle! Kiva arvonta, ja kiva kun kerroit vähän palvelusta, kun itse miettinyt, että olisiko meille sopiva 🙂

  35. Aidafoun says:

    Lemppari sarja Netflixissä on ehdottomasti Rizzoli & Isles. Katsoin kyseisen ensimmäisen kauden sieltä ennen kuin sitä alettiin näyttämään Suomessa 🙂

  36. Nina says:

    Netflixiä meillä ei ole ollut, mutta mielelläni sitä kokeilisin.

  37. päivi says:

    Lipsstick jungle olis sarja jota voisin mielelläni katsoa. Huoletonta hömppää.
    -päiivi-

  38. Tiina says:

    Mukana arvonnassa! Emme ole kokeilleet Netflixiä, mutta näköjään pitäisi kun tällä hetkellä normitelkun puolelta löytyy vaan Grayn anatomia, jota katsotaan yhdessä miehen kanssa. Itse tykkään myös Kostosta ja aiemmin Täydelliset naiset, Gossip girl, Sinkkuelämää jne. tyyliset ovat koukuttaneet.

  39. Tuija says:

    Meillä tuo Netflix jo on. Omia suosikkejani on Orange is the new black, Suits, Kimmo, Ensisilmäyksellä. Vähän harmittaa, kun joidenkin sarjojen uudet tuotankokaudet tulevat niin hitaasti. Esim. Ensisilmäyksellä -sarjasta on nähnyt jenkkinetflixissä tuoreempia kausia jo pitemmän aikaa.

  40. Nannil says:

    Omat suosikkini on Suits, Orange is the new black (jes, uusi kausi korkattu eilen!) sekä Call the midwife.(tästä voisi tulla jo lisää kausia katsottavaksi.. )

  41. Joppana says:

    Hyviä sarjoja on paljon! Ensimmäisenä mieleen tulee HIMYM, The Hour ja Breaking Bad. Orange is the new black on vielä tuntematon, mutta koska olen kuullut sitä kehuttavan, on mielenkiintoni herännyt. 🙂 Netflixin kokeilu on monesti käynyt mielessä!

  42. M-K says:

    Itse katsoin Modern Familyn Netflixin kautta, ja pidemmissä pätkissä katsominen sopi tällekin sarjalle erittäin hyvää! Nyt tosin tuntuu, että ohjelmisto voisi uudistua nopeamminkin draaman ja romanttisten ohjelmien osalta, olen oman genreni katsonu aika hyvin loppuun. Osallistun arvontaan!

  43. Anna says:

    Nyt on Netflix katkolla, mutta tykkäsin Orange is the new black -sarjasta, kun meillä oli tunnukset. Nythän siitä olisi tullut toinen kausi, jota olisi kiva katsoa, jos arvonnassa onni suosisi 🙂

  44. Hanneleh says:

    Kuolleista palanneet oli koukuttava ranskalainen sarja, joka nyt taitaa tulla tv:n puoleltakin. Mukana arvonnassa 🙂

  45. Marjo says:

    En ole itse vielä paremmin tutustunut Netflixiin vaikka joskus meillä on kuukauden tutustumisjakso ollut käytössä. Luettuani kokemuksiasi niin kiinnostus heräsi. Arvonnassa mukana siis 🙂

  46. Sofia says:

    Haluaisin tutustua tuohon Orange is the new black -sarjaan, ja muutenkin Netflixin sisältö kiinnostaa!

  47. elaine says:

    Orange is the new blackin ekan kauden katoin, oli tosi koukuttava! Nyt näin mainoksen, että toinenkin kausi on tullut, joten polttelis kovasti saada katseluaikaa!

  48. Katriina Purola says:

    Mahtava arvonta!! Mun netflixin lempi sarja on Pako! 🙂

  49. Karotikka says:

    Modern Family on yksi suosikki ja OITNB:n tokaa kautta oon oottanu ku kuuta nousevaa, mutta tietenkin koneeni meni aamulla rikki enkä ole mitään nähnyt..

  50. Milla says:

    Mää haluisin tutustua joihinkin ihan uusiin sarjoihin, mieluiten joihinkin rakkaushömppäjuttuihin:)

  51. sumppo says:

    Gossip girliä olisi jees katsoa (en ole kyllä ollenkaan varma onko sitä siellä:D)

  52. Johanna Kuusisto says:

    OITNB

  53. Riitta Viljakainen says:

    Toi tulis tarpeeseen, vaikka harvoin kesällä tulee kateltua telkkaria. Nyt kuitenkin välillä jalan takia täyty malttaa pysytellä aloillaan, mikäpä olis sen parempaa kuin iso valikoima katseltavaa !!! Draama ja romantiikka kiinnostaa minua ja komediakin tekis välillä hyvää 🙂 Siispä toivonkin onnettaren suosivan ! Iloista viikonloppua sinulle

  54. Veronika says:

    Lempisarjani Netflixistä on ehdottomasti Orange is the new black! Toista kautta odotettiin puoli vuotta ja se on ensimmäistäkin parempi. Ilman netflixiä ei olisi elämää 😀

  55. susanna says:

    kiinnostaisi kovasti koska meillä on miehen kanssa sama tapa, lapsen mentyä nukkumaan rauhoittua kotisohvalla nauhoitettua sarjaa katsoen!

  56. Sanna says:

    Ehdottomasti SUITS! Kerran viikossa maikkarilta ei riitä, pitää nähdä enemmän 😉

  57. Laura says:

    Mukana arvonnassa! Netflix kiinnostaa kovasti, jospa arpaonni suosisi;)
    Mieluisia sarjoja on paljon, ja laidasta laitaan…Downton Abbey, Greyn anatomia, Office, Solsidan, Pako, Mustat Lesket, Gilmoren tytöt, Pokka pitää…niitä riittää:D
    -Laura

  58. Siili says:

    Candlefordin postineiti 🙂

  59. Ulla says:

    Mä pidän myös kovasti ruotsalaisista ja miksen myös tanskalaisista dekkareista. Kirjat on tällä hetkellä vähän hankalia imetysmaratonien aikana, joten tv:tä tulee katseltua. Kehuttu mad men on minulla katsomatta ja lähes kaikki mainitsemasi ohjelmat, joten jostain niistä voisi aloittaa. Itv on meilläkin ollut jonkin aikaa hankintalistalla, mutta miksi se on edelleen kaupassa?

  60. riikka says:

    Pretty little liars ja Vampyre diares on huippuja! Välillä Frendejäki tulee katottua.

  61. Miia says:

    Ehdottomasti paras on Orange is the new black! Kesälomani alkoi ja Netflix sopisi ihanasti loman sateisille päiville 🙂

  62. mirka says:

    Hieno arvonta, meillä ei olisi elämää ilman netflixiä (hehheh)
    erittäin hyviä ja lapsiystävällisiä sarjoja 6-vuotiaalle ja todella monipuolinen valikoima.
    Itse olen kalunnut House of Cards, Suits, Orange is new black, Isänmaan puolesta..erityisen iloinen olen britti polisiisarjoista kuten Luther, Line of duty, The Fall, Sherlock niitä saisi vain olla enemmän 🙂
    Elokuvat ovat vähän vanhoja (tai minä vain niiden suurkuluttajana olen jo katsonut ne silloin kun ne tulivat )
    Joten takuuvarmasti jatkamme asiakkaina, olisi kiva plussa työttömälle että saisi 6kk ilmaiseksi.

  63. Anna v says:

    Oma suosikki on juurikin orange is the new black! juuri pari päivää sitten latasin netflixin itelleni, ja ois ihan huippuu saada katsoa vielä 6kk lisää ilmaiseksi nyt kun oon päässy tän makuun 😀

  64. OJ says:

    Olen aiemmin ollut netflixin käyttäjä, silloin katsoin sieltä eniten Siltaa ja ikisuosikki Frendejä.

  65. Anduin says:

    Meille Netflix on uusi tuttavuus, mutta tulisi varmasti tarpeeseen. Meilläkin on kaksi pientä lasta, joten iltaisin heidän käytyä nukkumaan olisi kiva rentoutua jonkun “aivot narikkaan” -sarjan parissa.

  66. nanna says:

    Suits, How I Met Your Mother, Orange is the new black ja Glades. Niitä tulee katsottua paljon. 🙂

  67. Marika says:

    Yks suosikeistani on ollut Jälkiä jättämättä. Sitä sarjaa tuli katsottua syksyn pimeinä iltoina monta jaksoa peräkkäin.

  68. Serafi says:

    Osallistun arvontaan! En ole kokeillut Netflixiä, mutta suunnitelmana olisi viimeistään äitiysloman alkaessa 🙂 Katsoisin varmaan jenkkikomedioita, How I met your mother on yksi tämän hetken suosikeistani.

  69. Sanna says:

    Vanhat retrosarjat kiinnostavat, tuleekohan niitä netflixistä…?

  70. Susu says:

    Olen kuukauden kokeilujakson joskus Netflixistä ottanut mutta se ei sitten kumminkaan silloin jäänyt käyttöön. Dekkarit kiinnostavat, mm. silta-sarja tuli katsottua sieltä. Kuinkahan usein sinne tulee uusia sarjoja ja leffoja kun silloin tuntui että aika rajallinen valikoima kuitenkin on? Tietääkö kukaan?

  71. Born Grown says:

    Ehdottomasti Pukumiehet (Suits)! Lisäjaksoja odotellessa! Muita seuraamiani sarjoja ovat: Gossip Girl & House of Cards. Parhaillaan yritän metsästää uusia sarjoja, joihin voisi jäädä samalla tavalla koukkuun kuin edellisiin. 😉

    Born Grown

  72. aiai says:

    Sons of Anarchy & Breaking Bad!

  73. Anis says:

    Oi, äitiyslomalaiselle tämä olisi ihan nappi palkinto 🙂 Wallander on ykkönen sarjoista, leffat kiinnostaisi kanssa kovasti.

  74. Katariina says:

    Hei jes, mikä arvonta! Mun ehdoton lempisarjani Netflixillä on House of Cards, josta odottelen kovasti jo kolmatta tuotantokautta. Myös Orange is the new blackin ekan tuotantokauden ahmaisin parissa viikossa, ja nyt on menossa toinen kausi. Netflix on tosi kätevä lapsiperheissä, kun voi katsoa sarjoja just silloin kun siihen on mahdollisuus!

  75. S says:

    Gossip girl…mutta varmasti sieltä löytyisi monia uusia lemppareita.

  76. Jenny says:

    Netflixiä ei täältä vielä löydy. Ennen käytin paljon hdfiniä ja siellä maksoin kuukausittain VIP-maksun. Tykkäsin seurata mm. tuota the walking dead- sarjaa (paras!) sekä vanhaa prison break- sarjaa, jota jaksaa katsoa aina vain uudestaan ja uudestaan.

  77. Tiina says:

    Kiva arvonta! Netflix ei ole entuudestaan tuttu, joten kovasti kiinnostaisi perehtyä heidän tarjontaansa tarkemmin 🙂 tykkään rikossarjoista myös tuo orange is a new black vaikuttaa mielenkiintoiselta!

  78. Virpi says:

    Ehdottomasti Moderni Perhe! Aivan loistava sarja!

  79. Mini says:

    Itse en ole viela netflixia kayttanyt enka tieda mita sarjoja sielta tulee, mutta olisipa kiva yllari loytaa sielta joko Scandal tai Homeland, joita en ole ehtinyt tv:sta seuraamaan. Toivotaan voittoa omalle kohdalle tai muuten taytynee marssia ostamaan kyseiset sarjat dvd:na 🙂

  80. Johanna says:

    Dexter, ihan parhautta! Mukana arvonnassa siis, peukut pystyssä! 🙂

  81. Anna says:

    Itselleni vielä uusi juttu, mutta olen kuullut paljon kehuja. Olisi mukava päästä itse kokeilemaan, mukana arvonnassa siis 🙂

  82. Riina says:

    Joo, olispa kiva voittaa ja päästä kokeilemaan. Itselläni myös pieni lapsi, niin TV:n katselu pitää hoitaa ns. “omalla ajalla”. Tämä voisi olla kätevä palvelu siihen. Minä pidän myös dekkarisarjoista, Morse oli ihana, Lewis on myös kiva. Game of Thrones on upea, ja onhan näitä 🙂 toivotaan, että onni potkaisee!

  83. Maria.S says:

    Orange is new black! Odotan eilen alkanutta uutta kautta into piukeena, voi olla että täytyy laittaa muksut mummolaan ja vetää koko toinen kausi kerralla läpi 😉

  84. Anna-Maria says:

    komedioita ja leffoja tykkään katsella. meillä juuri netflix kokeilu kuukausi käynnissä. tytöt katsoneet lastenohjemia, valtava valikoima! 🙂

  85. minna says:

    Ei ole vielä otettu palvelua käyttöön mutta mielenkiintoista olisi kokeilla. Dekkareita varmaan tulisi katseltua.

  86. Johanna says:

    Ehdottomasti mukana arvonnassa :)! Meilläkin lapsiperhearki on ajanut yleisesti tv:n katsomisen edelle…ja aikaa siihen on on vasta tytskyjen nukahdettua. Silloin mielellään katsoisi joko mielenkiintoisia sarjoja (komedia, draama, trilleri, rikos…) tai uppoutuisi uusimpien leffojen maailmaan :), Toivottasti tästä alkaisi meidän perheen yhteinen taival Netflixin kanssa ;)!

  87. Pauski says:

    Netflixistä tullut katottua leffojen lisäksi mm. Dexter, silta (aivan huippu!) ja vähän komediaa eli kimmo

  88. Ida says:

    Tuo Orange is the new black kiinnostaisi kovasti kun sitä on niin paljon kehuttu, joten ehdottomasti mukana arvonnassa 🙂

  89. PinPin says:

    Orange is the New Black, ja saman tyylisiä toivoisin enemmänkin! Samoin uppoaa Solsidan- ja Wallander-tyyliset sarjat 🙂

  90. noonaneiti says:

    Orange is the new black- sarja kiinnostaisi, sitä ois ihan kiva kesälomalla katella (;

  91. Riika says:

    Meillä ei ole vielä ollut netflixiä, mutta ainakin hypetyksen perusteella orange is the new black kiinnostaisi. Kiva arvonta, osuispa onni kohdalle, netflixiä ois kiva kokeilla 🙂

  92. Maiu says:

    Suosikkini on ehdottomasti hauska Modern Family 🙂

  93. Tara says:

    Orange is new black kiinnostaisi. Meillä ei ole netflixiä, vaikka olen sitä aina aika ajoittain miettinyt. Toivottavasti onni olisi myötä tässä arvonnassa.

  94. LeAnn says:

    Meillä lapset ovat kovasti toivoneet Netflixiä, jota ei vielä ole hankittu. Tässäpä voisi olla oiva tilaisuus hankkia tunnukset. 🙂
    Meillä tykätään juurikin pohjoismaisista dekkareista; Wallander ja Silta. 🙂

  95. Miilu says:

    Ehdottomasti mukana, olen sarjafriikki 😉 Elokuvia en jaksa katsoa, ne ovat liian pitkiä! Seuraamme mieheni kanssa paljon sarjoja, arki-iltanakin ehtii jakson katsoa ennen nukkumaan menoa. Olemme seuranneet mm. Lost, Prison break, Arrow, Modern family, Orange is the new black (jes, juuri alkoi toinen tuottis!), Silta… Tuossa osa, mitkä mieleen tuli tällä hetkellä, mutta paras tähän mennessä on ollut Breaking bad, suosittelen!

    -Miilu

  96. Nitta says:

    Tää olisi varmasti kiva juttu! Mukana siis!
    Viime aikoina seurasin tiiviisti Toisen kanssaa (miten kummassa toi taipuisi oikein?) ja Mustia leskia eli kotimaiset on nyt uponneet erityisen hyvin.

  97. Sanni says:

    How I met your mother on kyllä ehottomasti lemppari ja oottelenkin, että kaks vikaa tuotantokautta ilmestys Netflixiin. 🙂 Myös Pretty Little Liars on tosi hyvä!

  98. hedda says:

    Netflix on kyllä mahtava juttu, tosin nyt jätin sen kesätauolle kun tuntuu ettei/jaksa keskittyä mihinkään tv-sarjoihin. Netflixistä on kyllä kiva tehdä löytöjä, viimeisimmäksi katsoin pari tuotantokautta tanskalaista Rita -sarjaa, mikä oli kyllä hauska. Muutenkin fanitan eniten pohjoismaisia sarjoja, jenkkisarjat ei niinkään kiinnosta..

  99. Hanna says:

    Orange is the new black kiinnostaa kovasti. Kaikki kehuu sitä kovasti.

  100. Sari says:

    Netflixiä ei ole tullut kokeiltua, mutta yleensä telkkarista tulee seurattua aika erilaisia sarjoja. Jos Beaking Bad on tarjolla, sitä tulisi voitolla arvatenkin katsottua kaikki kaudet putkeen…

  101. Katja says:

    Onpas kiva arvonta!

    Netflix on jossain vaiheessa ollut meidän taloudessa entuudestaan, mutta sitten iski rahapula ja jouduttiin siitä luopumaan. Tykkään katsoa kaikkia hömppäsarjoja ja -leffoja. Parhaimmat muistot on, kun katsottiin poikaystävän kanssa jotain kakkujen teko -sarjaa. Poikaystävänikin aivan innolla aina odotti seuraavaa jaksoa 😀 Myös tuo Orange is the New Black kuullostaa houkuttavalta!!
    Kaikista parasta on katsoa hyvää sarjaa tai leffoja sadepäivänä ja maata vain sohvalla!

  102. Jarna says:

    Meillä Netflix löytyy suoraan telkkarin valikosta ja siitä on nyt keväällä katottu Lostia, Orange is the new blackia ja ihanaa Uusi Sherlock -sarjaa. 6kk ilmaista katselua olis mahtava voittaa! 🙂

  103. Villis says:

    Netflix on jo pidempään houkuttanut, vaan eipä ole vielä meillä käytössä. Haluan, ehdottomasti haluan, koska muutoinkin tv ohjelmia tulee katsottua hyvin vähän ja valikoivasti! Mukana siis mukavassa arvonnassa!

  104. Janica says:

    Netflix meille kanssa! Tällä hetkellä tallennamme sarjat ja leffat telkkarista ja katsomme sitten kun aikaa on. Netflix voisi olla kyllä kätsympi tapa ja samalla taitaisi saada enemmän valinnanvaraa…

  105. NennaM says:

    Orange is the new black on ehdoton lempparini!:P

  106. monskii says:

    Orange Is The New Black!
    Kiinnostaisi hirveästi kyseinen sarja, mutta kun sitä ei ole mahdollista katsoa kuin Netflixistä.. Mikäli voitto kohdalleni osuisi, uskon että katsoisin sarjan molemmat kaudet hetkessä – ellei sivustossa olevat muut sarjat ja elokuvat varastaisi huomiotani 😉

  107. jonnap says:

    Lemppari on Grimm tällä hetkellä, mäkin aloitin House of Cards, mutta on kesken vielä!

  108. ink says:

    Todellakin ruotsalais-tanskalais-norjalais dekkarit, viimeisempänä modern family, walking dead, dexter. Ja paljon muuta! Lisää kausia walking deadiin ja modern familyyn!!!

  109. Sisko says:

    House of cards menee kevyesti ihan kaikkien aikojen suosikkitelevisiosarjoihin. Juoni on tiivis ja tihenee vain, päähenkilöt ovat loistavasti kirjoitettuja ja näyteltyjä. Netflixin omissa sarjoissa on myös huikeat mahdollisuudet, kun ajattelee, että tekijät saavat välitöntä käyttäjätietoa: kuinka nopeasti sarjan jaksot kukakin katsoi, minkä jakson jälkeen joku mahdollisesti lopetti. Lisäksi Netflixiä tuskin katsotaan passiivisesti, kuten televisiota joskus. Uutta House of Cards kautta siis innolla odottaen ja arvonnassa mukana 🙂 Uutta kautta odotellessa katsastaisin todennäköisesti Ricky Gervaisin Derek-sarjan, The Fallin ja ysärimuistelona Twin Peaksin. Netflix on siis ollut käytössä, mutta tällä haavaa tauolla.

  110. Henppis says:

    Me otettiin juuri netflixin ilmainen ensimmäinen kuukausi kokeiluun. Oispa huikeeta saada viel 6 kk lisää. Telkussa alkaa pyörimään the river sarja ja jäi kiinnostamaan ja huomattiinkin että netflixissä on jo 8 jaksoa. Saa nähdä uskaltaako kattookkaan. Grimmiä, revolutionia, heroesia ja kaikkea vähän yliluonnollistakin on tullut seurattua. Välillä olis kyllä kiva kattoo jotai ihan hömppääkin ja dekkareita.

  111. Eerika says:

    Netflix ja Viaplay ovat olleet molemmat aina silloin tällöin kuukauden tai pari käytössä. Viaplayssa on tosin enemmän tuoreita elokuvia, Netflix ilmeisesti luottaa tuoreisiin sarjoihin ja leffat puolestaan ovat kovin vanhoja (ja kohdallamme nähtyjä). Arvonnan voitto kyllä kiinnostaisi 🙂

  112. Sonja says:

    Olen kokeillut netflixiä ja joskus katsoin siskon ja poikaystävän netflixiä. Sarjoista tykkäsin vampyyripäiväkirjasta (mutta siihen ei ole tullut koko aikana uusia jaksoja juurikin 3 jaa 4 kausi olisi kiva nähdä). Tykkään myös pretty little liarsista, joihin kaipaisin 3 ja erityisesti 4 kauden jaksoja. Myös Frendit on aina hyvä!

  113. eppu says:

    Mulla ei vielä ole netflixiä mutta se olisi kiva lisä poikaystävän kanssa vietettyihin koti-iltoihin. Tykätään katsoa esimerkiksi elementarya ja sen tapaisia sarjoja katsottaisiin varmasti enemmänkin jos vaan mahdollisuus olisi!

  114. Marikki says:

    Pohjoismaiset rikossarjat kiinnostavat.

  115. Anni says:

    En ole aivan varma mitä kaikkea ihmeellistä sieltä Netflixin maailmasta löytyy, mutta tykkään hyvistä komedioista ja draamoista. Esimerkkeinä mainittakoon vaikka Moderni perhe ja Hävyttömien jenkkiversio 🙂 muita kestosuosikkeja on mm. Frendit, How I Met Your Mother, Rillit huurussa, The Office… Olen aika suuri komedian ystävä 😀 ja olisi aivan mahtavaa voittaa Netflix aikaa, sopis meinaan mun opiskelijabudjettiin just eikä melkeen!

  116. Jonna1983 says:

    Oi mä niin haluaisin päästä katsomaan House of Cardsia tai Oringe is the new blackia! Niitä on kovasti kehuttu, mutta en ole kumpaakaan nähnyt yhtään jaksoa 🙁

  117. marika.t says:

    Breaking bad ehdottomasti 🙂

  118. Kieppis says:

    Brittidekkarit ja poliisisarjat ovat huippua katseltavaa. Midsomerin murhien, Komisario Morse ja Ryhmä Pullmanin lisäksi amerikkalaisista sarjoista Columbo ovat loistavaa viihdettä sateisella kelillä. Toki vanhat Bond-leffat uppoavat myös.

  119. Paula says:

    Oranssia väriä on tunnustettu täälläkin viime päivinä. 🙂 Mukana arvonnassa!

  120. Lotta says:

    Netflix on kyllä kiva, kokeilujakson jälkeen se oli vähän aikaa meillä käytössä, mutta tällä hetkellä ei enää. Tykkään kattoa kunnon hömpänpömppäsarjoja, lisäksi kattelen miehen suosikkisarjoja “siinä sivussa”.

  121. tiija says:

    Orange is the new black on kerännyt niin paljon kehuja että ehdottomasti sitä seuraisin!

  122. Katih says:

    Addictoiduin keväällä Suitsiin (Pukumiehet) ja katsoin molemmat kaudet peräkanaa 🙂 kolmoskautta odotellessa siis!

  123. Peppi says:

    Jotain kivaa ja rentoa draamasarjaa voisin katsella.Kiva arvonta!

  124. jenni says:

    Haluaisin ehdottomasti nähdä Orange is the new blackin. Kauheesti sitä kaikki kehuu mutta meillä ei ole netflixtunnuksia, eli ei nähdä sitä. Täytyypä ottaa se ensimmäinen ilmainen kuukausi käyttöön ja toivoa että voittaisi kuusi kuukautta lisää.

  125. venla says:

    Gossip girl ihan ehdottomasti!

  126. SatuU says:

    Otamme Is the new black 😉 Suutoteen äiti tarttis tämän…

  127. Tickler says:

    Kiitos vinkeistä! Meillä on selkeästi sama maku :). Tänäänkin jakso naisvankilan uudelta tuotantokaudelta.

    Tanskalainen ja norski menee siis jonoon. Huomenna ylitetään muuten The Silta! Kolmatta tuotantokautta odotellessa….

  128. SatuU says:

    Olipa hieno tuo uuden kännyn ennakoiva tekstinsyöttö: piti lukea, että todellakin orange is the new black ja SUURPERHEEN äiti tarttis tätä…

  129. suppa says:

    Poliisi sarjoja, dekkareita.ehdottomasti arvonnassa mukana

  130. Heini says:

    Tämä onkin “nykyaikaa” mitä meillä ei (vielä) ole, mutta voisi tullakin! 🙂 Osallistun arvontaan!

  131. Henna73 says:

    En tiedä Netflixin tarjontaa, mutta tänä kesänä mulla on urakka nimeltä “Gilmoren tytöt” kaikki 7 tuotantokautta katsottavana 😀

  132. Anu says:

    Netflix ei ole entuudestaan tuttu. Olen kuitenkin kuullut sinunkin mainitsemista sarjoista… house of cards ym ja ne kiinnostavat minuakin.

  133. Annika says:

    Netflix on ollut tarkoitus hankkia, mutta ei ole tullut vielä hankittua kun digiboksillakin odottelee vielä ohjelmia katsomistaan… ehkä sit syksyllä. 🙂 Meillä on tapana tallentaa hyvät sarjat ja katsella niitä boksilta sitten jakso silloin tällöin, katsotaan rikossarjoja sekä vastapainoksi komediaa. Nuo House of Cards ja Orange is the New Black kiinnostaisi kyllä tosi paljon!

  134. Tiinaf says:

    Teinipojat oli vonkuneet netflixiä jo jonkun aikaa. Olivat montut auki, kun tämän postauksesi luettuani ilmoitin, että otetaan se nyt meillekin. Eilen vietettiin ekaa elokuvailtaa. Olipas kivaa! Pitää tässä tutustua tarkemmin tarjontaan ja etsiä uusia suosikkeja…

    Mukana arvonnassa!

  135. Karoliina says:

    Heips, netflix on meillekin tuttu, tosin nyt kesähommien vuoksi hieman jäänyt sivuun 🙂 House of Cards on ollut ehdottomasti paras sarja lisäksi suosittelen katsomaan Top of the Lake-sarjan, oli aika mielenkiintoinen. Leffoja tulee myös katsottua silloin tällöin kun on vauva ja 2,5v. tyttö niin elokuviin ei oikein ehdi 🙂

  136. upu says:

    New girl ja House of cards kiinnostais hurjasti 🙂

  137. Josubettiina says:

    En juuri sarjoja katsele netflixistä, vain elokuvia. Mutta toi Orange is the new black kiinnostaa. Taian alkaa sitä kattelemaan. 🙂

  138. Mirka says:

    Mun lemppari on criminal minds, sen katton jos muistan/ehdin. Ja satunnaisesti jotain elokuvia, jos sattuu tulemaan joku hyvä. Muuten telkku ei oo ollenkaan mun juttuni.

  139. Julia says:

    En ole ikinä kokeillut Netflixiä enkä siis edes tiedä mitä sarjoja sieltä löytyy, mutta Gossip Girl, Frendit ja How I Met Your Mother kiinnostaisi! Lisäksi olen kuullut hurjan paljon kehuja juurikin tuosta House of Cardsista ja Orange is the new Blackista, joten niidenkin maailmaan uppoutuisin mieluusti. 🙂

  140. Janina says:

    Onpas mukava arvonta! Mutta niin itse katson Orange is the new black sarjaa, joka on kyllä aivan huippu! Netflixiin kaipaisin vielä ainakin Chuckin loppu tuotantokauden!

  141. LeenaS says:

    Netflix ja AppleTv ovat ehdottomia! Meidän lemppareita ovat House of Cards, Breaking Bad ja Orange is the New Black. Varg Veum on huippu! Siltaa olisi tarkoitus ruveta seuraavaksi seuraamaan. Mutta ensin ahmitaan OitNB:n uusi tuotantokausi. 🙂

  142. Anu says:

    Netflix on harkinnassa, House of Cards kiinnostaa!

  143. Sami says:

    Netflixistä olis mukava katsella mm. The Big Bang Theory, Castle ja NCIS. Myös Game of Thrones:ia seuraisin, mutta koska se on HBO:n sarja jää se vain haaveeksi.

    Netflix:ssä olevista sarjoista katsoisin Blue Bloods, Chuck, Bones, Warehouse 13, Falling Skies ja olisin katsonut HIMYM:iä jos sieltä näkisi uudempia kuin 2 vuotta vanhoja ja jo nähtyjä jaksoja.

  144. Kipsuli says:

    Mä niiiin tahtoisin nähdä sitä Orange is the new black sarjaa… Kaikki katsoo sitä,KAIKKI ;)) mutta piheys on vielä toistaiseksi voittanut, joten toi puoli vuotta kelpais enemmän kuin hyvin 😀

  145. Essi says:

    Suosikkeja on Wallanderit, mutta Varg Veumkin on hyvä. Tosi monia samoja suosikkeja täällä on kuin teilläkin! 🙂 Lisää katsoisin pohjoismaisia dekkarisarjoja, jos löytyisi.

  146. Johanna says:

    Mun ehdoton lempparisarja on How I Met Your Mother, sitä tulee katsottua aina vaan uudestaan ja uudestaan. Ja välillä menee vaikka kuinka monta osaa peräkkäin. Kiva kun mainoksia ei ole, niin yksi osakaan ei ole kovin pitkä. Telkkarista ei ole tullut ko. ohjelmaa katsottua koskaan, mutta Netflixin myötä hurahdin siihen ihan totaalisesti.

  147. Hansu says:

    House of cards olisi kiva nähdä 🙂

  148. Siiri says:

    Mä niin haluaisin nähdä kaikkien kehuman Orange is the new black. Muuten tykkään Pohjoismaisesta tuotannosta esim. Wallander ja Solsidan. Greyn anatomiasta innostuin vasta kaudella 6, joten sen katsoisin alusta asti, jos Netflixistä löytyy.

  149. Pat says:

    Niin moni hehkuttaa Orange is the new black-sarjaa, joten sitä katsoisin jos Netflix-arvonnassa onnistaisi! 🙂

  150. Iiah says:

    Orphan Black on lempparisarjani, myöskin alkuperäis Netflix sarja Hemlock Grove on aika lähellä ykköspaikkaa. Tykkään katsoa sci-fi ja fantasia sarjoja. Mutta välillä on hyvä rentouttaa aivoja katsomalla komedia sarjoja esim. Ensisilmäyksellä tai The Nanny

  151. Talvi says:

    Kaikki synkät rikossarjat kuten Luther, The Killing ja The Fall. Ripper Street seuraavana listalla.

  152. Kaija says:

    Netflix ei ole tuttu, mutta pidän poliisisarjoista

  153. Parsi says:

    Dekkarit!!

  154. Anne says:

    Grimm, kun olen yksin kotona. Siskoni on noita, kun on kankkuspäivä. Hhouse of cards, milloin vain. Moderni perhe, kun harmittaa.
    Eli sarja fiiliksen mukaan. Love Netflix!

  155. Anita says:

    Ehdottomasti mukana. Wallanderit ja kumppanit ilman mainoksia ja silloin kun sinulle sopii. Mikä sen parempaa.

  156. Santsi says:

    Orange is the New Black -sarjaa on niin paljon hehkutettu, että se olis ihan ekana kattelulistalla! 🙂

  157. Milla says:

    Me olemme tässä viime aikoina tutustuneet Netflixin tarjontaan, mutta suurta hittiä siitä ei (vielä) ole tullut. Tykkäsimme kovasti House of Cardsin ekasta tuotantokaudesta, mutta toinen tuotantokausi on jäänyt kesken katselun. Ehkä sille voisimme vielä antaa uuden tilaisuuden kunhan tästä vauvan kanssa synnäriltä kotoudutaan 🙂

  158. AnniS says:

    Netflix ei ole minulle ainakaan vielä tuttu, mutta dekkarisarjat kiinnostavat.

  159. Haisuvanukas says:

    Löytyykö sieltä Broadchurch? Näin siitä aikanaan kaksi jaksoa ja sitten unohdin koko sarjan. Kunnes muistin sen jälleen ja nyt harmittaa, kun olisin halunnut tietää, miten siinä kävi. Ylipäätään dekkarit kiinnostaa.

  160. Hannu says:

    Breaking Bad ja House of Cards

  161. Ramona says:

    House of cards ja moderni perhe on lempparit!

  162. hukka says:

    Wallandereistä tykkään ja muutenkin dekkarit ja murhamysteerit ovat suosikkejani! Orange is the New Black – sarja uutuutena kiinnostaa kovasti myös.

  163. Kaakka says:

    Ilman mainoksia ja itselle sopivaan aikaan, siinä Netflixin suosion ainekset myös meillä. Telkkaria en ole koskaan omistanut. Tällä hetkellä suosikkisarjani on Pako.

  164. Petronella says:

    Weeds, orange is ghe new black, suits, gossip girl, himym. Niin koukussa:)

  165. Norrra says:

    Orange is the new black

  166. minttu says:

    kaikki romanttiset 🙂

  167. karoliina says:

    Netflix ei ole vielä tuttu, mutta haluaisin kovasti testata sitä. Pidän laatusarjoista ja House of Cards ja Orange is the new black kiinnostaa.

  168. Maria K says:

    Pidän kovasti Orange is the New Black -sarjasta, johon onneksi tuli juuri toinen tuotantokausi katsottavaksi. Odotan myös House of Cards -sarjan katselua. Kun on hyvää katsottavaa, ei haittaa vaikka olisi sateisia päiviä.

  169. Näpsy says:

    Suits oli minun mieleeni! Nyt aloitin mieheni kanssa katsomaan Orange is the New Black -sarjaa. Hyvältä vaikuttaa parin jakson perusteella! 🙂 Ensimmäinen mammalomani häämöttää parin kuukauden päässä, joten aikaakin ohjelmien katsomiseen taitaa tulla lisää (ainakin toviksi).

  170. Justiina says:

    Eipä ole tullut muutamaan vuoteen telkkaria tai leffoja katottua, mutta tuo Orange is the New Black on kovasti kehuttu ja se vähän kiinnostaisi!

  171. Muumimamma says:

    Orange is the new blavk on hyvä! Samoin House of Cards!

  172. Jenni says:

    Mun lempparisarja Netflixissä on Hart of Dixie, ihanaa hömppää!

  173. Camilla says:

    Arvonnassa mukana, dekkarit on se mun juttu. Tutustuisin mielelläni Netflixiin!

  174. NinaK says:

    Kaikki hömppäsarjat ovat mieluisia =D.

  175. Pauliina says:

    Orange is the new black ja House of Cards on ihan parhaita, molemmista kakkoskaudet odottaa vielä korkkaamistaan!

  176. Tessu says:

    Mä oon niin tippunut huippusarjojen kartalta, mutta nyt olis aika ryhdistäytyä. Kun sais vietettyä laatuaikaa rauhassa sohvalla niin varmasti valitsisin jonkun hyvän rikosarjan. Ja House of Cards pitäisi nähdä myös!

  177. Lp says:

    Orange is the new black -sarjaa on tullut seurailtua 🙂

  178. jelluna8 says:

    Kaikki ”teinisarjat” on mulle mieluisia 😀

  179. vennu says:

    Lempisarjani Netflixsiltä on Ensisilmäyksellä. Mukavaa katsottavaa iltaisin. 🙂

  180. Li says:

    Ei ole kokemusta Netflixistä, mutta toivoisin, että Netflixistä löytyisi Strike Backin kaikki kaudet.

  181. dapsu says:

    Suits on tällä hetkellä lempisarja netflixissä. 🙂

  182. Laura says:

    Netflix ei ole tuttu mutta kiinnostaa… Suosikkisarjoja on monia: toisaalta romanttiset hömpät, toisaalta rajummat kuten Sons of Anarchy 🙂

  183. Minni says:

    Kesällä Netflix on ihan mainio, kun telkkarista noin muuten tulee vain uusintoja ja sadepäivinä on kuitenkin ihan kiva käpertyä sohvalle. Orange is the new blackista on tullut lemppari ylitse muiden!

  184. Ilona says:

    Voisi toimia meilläkin tuo Netflix. Rikossarjat ovat se katsotuin kategoria meidän taloudessamme:)

  185. Jännärit ja dekkarit kiinnostaa, välillä pitää saada katsoa joku hömppä romanttinenkomedia, mielummin ilman miestä.;) Hän kun mielummin valitsee toimintaa tai mustaahuumoria.:)

  186. Reetta says:

    Ehdoton lemppari on Suits! <3 Hyvä juoni, hyvät näyttelijät ja New York. Enempää ei voi toivoa. 🙂

  187. LauraKoo says:

    Ekana katsoisin Gossip Girlsin loppukaudet kun ne jäivät aikoinaan väliin. Tuo naisten vankilasarja kiinnostaisi myös, vankilasarjat kun yleensä ovat hyviä!

  188. Marianna says:

    Netflixistä esimerkiksi tuo White Chapel on hyvä! Mulla on ollut vain kuukauden kokeilu ja tulisikin nyt hyvään saumaan lisäkatselua, kun näköjään on tuosta uusia jaksojakin tarjolla!

  189. Päivi J says:

    Netflixiä en ole kokeillut, mutta olen kuullut niin paljon kehuja tuosta Orange is the new black -sarjasta että olisi kiva päästä sitä katsomaan.

  190. Anna J says:

    Netflixiä en ole kokeillut, mutta koukutun dekkareihin 🙂

  191. Mirka Koo says:

    Ei sitten niin minkäänlaista kokemusta Netflixistä. Poliisisarjat ja komediat kiinnostaa, ja miksei se romanttinen hömppäkin 🙂

  192. Täti Ruskea says:

    Maria Wern ja muut vastaavat sarjat kiinnostaisivat. Vastapainoksi kävisivät myös “hömppäsarjat”, joiden parissa saa aivot totaalisesti nollattua kera käsityön ja iltateen. Katsoisin sarjoja mielelläni etenkin talvisin maratonsilityssessioni aikana.

  193. Marina says:

    House of cards; hyvin toteutettu ja kiero! 🙂 myös Suits ja Homeland. Netflixistä löytyy sopivasti laidasta laitaan hyviä sarjoja mitä mielellään katsoo ja jää koukkuun! 😉

  194. Linda k says:

    Orange is black

  195. Elli says:

    Kaikki kevyet hömpät 😀
    Modernia perhettä on tullut katsottua paljon..

  196. katja says:

    kaikki rikossarjat kiinnostaa.

  197. sara says:

    OITNB on ehdottomasti paras Netflix-sarja! Katoin 2:n kauden putkeen ja nyt joutuu taas odottelemaan että tulee uusia jaksoja.

  198. Minna says:

    Orange is new black on suosikkini! Ensimmäinen tuotantokausi ahmittiin ja toistakin on katsottu nyt ilmestymisen jälkeen joka ilta, ainakin yksi jakso

  199. JohannaV says:

    Kokeilin Netflixiä ilmaisen kuukauden ja yhden maksullisenkin, mutta sitten tv:n katsominen jäi niin vähälle että lopetin.. Voisin kyllä hyvin liittyä uudelleen. Katseltiin leffoja ja Derek-sarjaa, ja lapset piirrettyjä. Löytyi jokaiselle jotakin :)arvontaan mukaan siis!

  200. Henriikka says:

    Orange is the new black on ihan lemppari! Koukussa ollaan 🙂

  201. annni says:

    Kiva arvonta! Netflix onkin pitänyt hankkia jo jonkin aikaa. Pelastaisi varmasti sateiset kesäpäivät ja syksymmällä pimeyden keskellä 🙂 Poikaystävän kanssa maku ei mene ehkä ihan yksiin, mutta yleensä katselemme yhdessä rikossarjoja (Silta oli kova juttu). Itse tykkään kovasti myös “hömppä” sarjoista, Heart of Dixie olisi esim. sellainen. Nämä ei tietenkään uppoa poikaystävääni niin hyvin. House of Cardsista ja Orange is the new black -sarjasta olen kuullut hyvää, ne varmaan lähtisi myös katselulistalle.

  202. Emmi says:

    Tykkään katsella kaikkea hömppää, jolla tyhjennetään pää. Miehen kanssa tykätään erilaisista historiallisista sarjoista. Esim Borgiat oli aivan mainio!

  203. Katri says:

    En tiedä mitä sieltä tulee, mutta voisin katsoa jotain hyvää, rentoa draamaa. Ehkä jotain californicationin tyyppistä? Varmaan valikoimaa sitten löytyy, joten osallistunpa kuitenkin! 🙂

  204. Jenni says:

    Mielellään tällaisen kokeilun ottaisin.Sateisten päivien mukavaa ajanvietettä, kun voisi omia lemppareita katsella.

  205. Anne P. says:

    En ehkä osaa sanoa yhtä lempisarjaa, mutta Emilian lailla olen kiinnostunut erityisesti rikossarjoista ja nyt alkoivatkin kovasti kiinnostaa juuri nuo mainitut sarjat! Joskopa niitä pääsisi Netflixin kautta pian katsomaan 😉

  206. Piia Ovaskainen says:

    Oiii! Just siskon luona tutustuin moiseen ja paljon jäi vielä sarjoja ja leffoja katsomatta! Ne sarjat kiinnostaisivatkin ehkä eniten, ja tietty leffojakin olisi kiva katsella aina kun ehtii 🙂

  207. Teako says:

    Oi, olisi niin hyvä ajankohta tälle tilaisuudelle! Jonotan leikkausta ja olen pitkällä sairaslomalla. Kokeilinkin jo ilmaisen kk netflixiä ja katsoin kaikki life unexpected sarjan jaksot, ihanaa hömppää;) Kiinnostaisi kovin tuo paljon puhuttu orange is the new black!

  208. Liisa says:

    Elokuvia, elokuvia, elokuvia. Ja lastenohjelmia 🙂

  209. Iina says:

    Netflixiin ei olekaan vielä tullut tutustuttua. Olen aikamoinen sarja-addikti, hömppää ja dekkareita pääasiassa. Tuo House of cards kiinnostaisi kovasti, koska sitä on kehuttu monessa paikassa…

  210. Anni says:

    Rentoa vaikkapa jotakin hömppää katsoisin ensimmäiseksi 🙂 kunpa tärppäisikin 🙂

  211. Rombo says:

    Olemme jääneet Netflix-koukkuun ja tällä hetkellä sarjoista on kesken mm. Supernatural, joka on täydellinen hömppäsarja. 🙂

  212. Xeve says:

    Orange is the new black-sarja on yllättävän viihdyttävä vankilasarjaksi! 🙂

  213. Veera says:

    Täällä on Netflixin hankintaa pyöritelty mielessä jo kuukausikaupalla! Ehkä täytyy nyt tarttua tuumasta toimeen. Malttaakohan sitä enää poistua kotoaan lainkaan…? 😀

  214. Veera says:

    Täällä on Netflixin hankintaa pyöritelty mielessä jo kuukausikaupalla! Ehkä täytyy nyt tarttua tuumasta toimeen. Malttaakohan sitä enää poistua kotoaan lainkaan…? 😀 Katsontalistalle menee ainakin paljon kehuja kerännyt Orange Is The New Black!

  215. pex says:

    orange is the new black, ainut sarja mitä tuolta oon seurannut..

  216. Pauliina says:

    Netflixiä on meilläkin käytetty ihan ahkerasti niin aikuiset kuin lapsetkin 🙂
    Silta on ollut ehdottomasti sarjojen ykkönen!!

  217. Iina says:

    House of Cards, ihan huippu sarja, missä yhdistyvät hienot näyttelijäsuoritukset sekä jännittävät juonenkäänteet. Muutenkin vetoaa sarjat, joissa on jännitystä ja eivät ole liian ennalta-arvattavia

  218. Huli81 says:

    Koko Netflix itselle vielä ihan vieras. Kiva olisi päästä kokeilemaan ja etsimään sieltä mieluisia sarjoja/ohjelmia. Silta-rikossarja jäi aikoinaan korkkaamatta, joten sen Netflixistä varmasti ensimmäisenä metsästäisin. Mukana arvonnassa siis toiveikkaana!

  219. J-ess says:

    Breaking badia on tullut katsottua Netflixistä. Tällä hetkellä minula ei ole tunnusta Netflixiin ja siksipä tähän osallistunkin, että saisin joskus katsottua jaksot loppuun 😉

  220. Dora says:

    Musta on ihanaa katsoa sarjoja oman aikataulun mukaan. Lemppareita mm. Derek, Silta ja Frendit.

  221. Jenni says:

    Ajattelen samalla tavalla tv:n katselusta kanssasi. Pienten lasten äitinä olisi kiva katsoa jotain mielenkiintoista silloin kun se parhaiten minulle sopii. Netflixiä ei meidän perheestä löydy, ollaan kyllä monesti mietitty sen hankkimista, mukana arvonnassa siis 🙂

  222. Leena-Emilia says:

    Heippa! Siskon luona olemme katsonut Netflixin kautta ohjelmia ja mielessä on, että hankkisimme sen vielä joskus kotiinkin. Katsoisimme varmaan mieheni kanssa rikossarjoja tai elokuvia. Mukana arvonassa! 🙂

  223. Niina says:

    En ole katsonut kuin pari leffaa, muuten koko netflix on aivan vieras, tämä olisi hyvä mahdollisuus tutustua sen käyttöön. Veli on kyllä kehunut kovasti.

  224. Anniina says:

    Ihan ensin katsoisin Koston, koska en ole ennättänyt sitä katsoa ekojen jaksojen jälkeen.. Beckin tyyppiset sarjat ovat suosikkeja.. Eli sellaisia jos löytäisin niin katsoisin 🙂

  225. Mari Vee says:

    Hellfjord on sarja joka oli hieman outo, mutta olisi kiva nähdä koko sarja.

  226. Riikka says:

    Netflixiä ei ole vielä tullut hankittua, mutta haluaisin seurata brittiläisiä ja ruotsalaisia sarjoja. Erityisesti 1900-luvun alkupuolelle sijoittuvat ohjelmat ovat minulle mieleen: Boarwalk Empire, Mildred Pierce, Hercule Poirot, Downton Abbey jne.

  227. Hanna says:

    Vuoden raksaurakan jälkeen olis ihana pitkästä aikaa katsoa miehen kanssa kahdestaan uudessa kodissa jotain hömppää, dokkareita tai rikossarjoja. Pidän sormet ristissä niin voitto on meidän. 🙂

  228. lindaa says:

    Suits!! Ihan parhain! Ja samalla teinisarja The Vampire Diaries.

  229. Maris says:

    Lempisarjani on The Glades.

  230. Marika says:

    Netflix on kyllä huippu! Katselen sieltä aika paljon kaikenlaista: mieltymykset tuntuvat vaihtelevan viikottain. Esimerkiksi uudet Sherlock Holmesit oli NIIN koukuttavia! Tykkään katsoa myös erilaisia lyhytsarjoja. Myös kaikki aivot narikkaan -hömppä uppoaa työviikon jälkeen. 🙂

  231. EevaK says:

    Ei ole Netflix tuttu, mutta kaikenlaiset draama-toiminta-rikostenselvittely-sarjat kiinnostaa. Samalla tyylillä kuin teillä, lasten mentyä nukkumaan voi nollata aivoja katsomalla jakson jotain sarjaa…

  232. Trine Koo says:

    Tää tulis kuin tilauksesta! Oon pitkään miettinyt Netflixin hankintaa, mutta pelkään vakavaa koukuttumista 🙂 Orange is the new black ois varmaan ensimmäinen katottava.

  233. Mi says:

    Ensimmäisenä katselisin varmaan ainakin Silta-sarjan, joka jäi katsomatta asuessani ulkomailla kun se olisi tullut tv:stä.

  234. mhs says:

    Dekkarien suurkuluttajia ollaan täälläkin, minä ja mies molemmat. Ylivoimainen suosikki oli Silta, siitä piti ostaa kakkoskausi dvd:llä heti ekan kauden katsottuamme.

  235. Sisi says:

    Olen tässä viimeisen kuukauden aikana jonniin kerran miehelle muistellut kuinka ennen vanhaan katselimme yhdessä leffoja. Nyt illat jo muutaman vuoden ajan menneet niin että kun lapset on saatu vuoteisiinsa kumpikin meistä, minä ja mies, otamme koneet tai minä kevään tullen puutarhalehtipinon ja sivusilmällä olemme katselevinamme jotain.
    Varmasti katsoisimme ensimmäisenä jonkin leffan, ihanan keskittyneesti alusta loppuun ilman muita huomionviejiä. Vain lasi viiniä ja siinä se olisi 🙂

Kommentoi