Jahas, viikko meni. Meni muuten aika nopeasti. Rempparintamalla ei juuri mitään uutta. Lähinnä LVI-puolta, joka nyt ei sinänsä ole niin kovin mediaseksikästä. Tosin taitaa se mediaseksikkyys olla muutenkin tämän blogin osalta kadonnut jo aikoja sitten (josko sitä koskaan on ollutkaan).
Viime viikonlopun juhlinnat, ja kaikki niihin liittyvä, on kostautunut tällä viikolla supistusten ja totaaliväsymyksen muodossa. Koitahan huilta, sitä tulee nyt joka tuutista – ja ihan kyllästymiseen asti. Säädylliset yöunet ovat historiaa ja päivällä tuntuu olevan tuhat ja yksi hommaa, jotka yksinkertaisesti vain pitää tehdä. Jos ei muuta, niin lunta saa lykkiä oven edestä jatkuvasti ja auton kaivaa useampaan kertaan päivässä epämääräisen valkoisen kasan keskeltä. Riittäisi toistaiseksi!
Viikonlopulle olisi taas muutakin ohjelmaa kuin kotihommia. Remontti saa siis jatkossakin seistä etenemättä. Tänään hiukan pikkujoulun tynkää ja huomenna sukujuhlintoja. Sinänsä, enää ennen joulua ei olekaan tarkoitus mitään sen suurempaa urakoida. Koitetaan keskittyä nyt muihin juttuihin – ja levätä!
Mutta tälläisiä hämytunnelmia (ja hämykuvia) perjantai iltaan. Ostin muuten tuon ison mustan betoniruukun syksyllä pilkkahintaan puutarhamyymälän alesta. Ajatuksena jo silloin hyasintit ja muut kivat sipulikasvit. Toimii. Ehkä keväällä siihen voisi änkeä muutaman orkidean. Maksaa vitosen hintansa kyllä takaisin!
{ perjantai fiiliksissä }
14.12.2012
Kylläpäs olet jo ihanan kokoinen
Hyasintit kuuluvat kyllä ehdottomasti joulun must- juttuihin. Mikään ei ole niin ihanaa, kun kotiin tullessa jo eteiseen tulee hyasinttien tuoksu.
Joo, ihana elefantti
Mä rakastan hyasintin tuoksua. Ja tasettien. Tosin nyt kun kukkia on noin paljon yhdessä läjässä, alkaa tuo tuoksu jo välillä kutitella nenää
Mutta kutitelkoon. Se piristää näin talven keskellä 
Hyasintit on kauniita joka vuosi ostan joulukukaksi, mutta jossain vaiheessa nenään alkaa pistämään liiaksi voimakas tuoksu ja sitten saavat hyasintit mennä terassin puolelle “palelemaan”. Masusi on ihana, hyviä vointeja loppuraskauteen Emilia!
Mä luulen, että jossain vaiheessa siirrän minäkin noita sinttejä kuistin puolelle. Siellä saavat sitten jäätyä pystyyn, kestävät niin kauemmin

Kiitos, hyvät voinnit on kyllä nyt tarpeen
Kuule, mistä tuo ihana sudenkorento-taulu on?
Levollista viikonloppua!
Tauluista on tullut turistua, ja nyt ne tosiaan ovat jo kehyksissä!!!
Täältä löytyvät: http://www.hagedornhagen.com
Mukvaa viikonloppua sinne myös!
Ihana masu!
Ostin muuten pukinkonttiin ne mustanruskeat Hobby Hallin jalkalamput, joista kyselin sulta. Yksi paketti itselle ja yksi apinamiehelle! Tasapuolisesti… =)
Otahan iisisti siellä rempan keskellä loppuraskaus ja mukavaa viikonloppua!
Voi, mun tekisi niin myös mieli vielä ostaa yksi sellainen lamppu. Niille kun on niin helppo keksiä paikka! Ihana lukuvalo ja sopii joka nurkkaan!
Mukavaa viikonloppua (sunnuntaita) sinne myös!
Kappas! Miulla oli juuri eilen sama setti päällä-ilman vauvavatsaa tosin.
Voisin tollasen mukavan “lisäasusteen” ottaa minäkin. 
Mukavia viikonlopun juhlahetkiä, ja jaksamista kaikkeen..!
Tää “lisäasuste” alkaa jo olla aika raskas
Jaksamista tarvitaan!
Ihana pallo masu ♥
Hetkittäin joo. ;D
Ihanan näköistä ja hyasinttien tuoksusta tulee niin joulufiilis! Kivan ruukunkin olit niille löytänyt!
Toi ruukku on ihan huippu. Harmittaa vain, että sammaleet jäi lumen alle, kun talvi yllätti – jälleen!