{ keittiö aamun hämärässä }

08.10.2014

Hitsi, miten pimeä päivä. Ulkona tuuli senkun tuivertaa, sade ropisee ikkunoihin, ja sisälläkin on kylmä. Vatsaflunssa on selätetty  ja vuorossa on ihan tavallinen flunssa. Kyllähän tässä jo saatiinkin kunnon sairastelukierre tällekin syksylle, hitto! Päässä humisee ja korvissa kutisee…

Pari hämärää kuvaa keittiöstä, tai lähinnä tuosta toisesta päädystä. Tässä me vietetään aika pitkälti päivät. Telkkaria keittiössä ei ole, mutta lapset leikkivät leluillaan, tai sitten keittiön pöydän ääressä piirretaan, väritetään, askarrellaan tai pelataan. Huone on talon lämpimin, koska lattian alla on kellari, ja alakerran kattilan hormi kulkee keittiön läpi ylös. Se näkyy tuossa korituolien takana, ja lämmittää siitä kivasti koko tilaa.

keittiö aamu 1

Eilen kannettiin yläkerrasta turhanpanttina ollut divaanikin tälle puolelle. Tuleepa sekin käyttöön. Taulun ajattelin ripustaa seinälle, mutta kuten oli puhetta, taidan ensin metsästää käsiini niitä taulutarroja!

keittiö aamu 2

Mustanruskea ruokapöytä muuttui valkoiseksi, ja huone on taas himpun verran valoisampi. Tämä väri ei ole läheskään niin epäsiisti, kuin aikaisempi, joka näytti aina pölyiseltä ja likaiselta (ja tietysti myös olikin kumpaakin).

keittiö aamu 4

Nyt taikomaan ruokaa pikkupotilaille. Pysykäähän terveinä siellä!


20 Responses to “{ keittiö aamun hämärässä }”

  1. AnnaW says:

    Kauniilta näyttää ja tilaa on tosiaan ihanan paljon! Mun täytyy hei kysyä neuvoa tuon pöydän maalaamisen kanssa. Olisi sama homma edessä, kun vaan ensin loppuisi sade, että saisin pöydän terassille hiottavaksi :). Otexia olit kai käyttänyt pohjalla, mikä maali tuossa on pinnassa? Tosi kaunis, juuri sopiva kiilto! Kiitos avusta ja tsemiä sairasteluihin!

    • Joo, eli vesiohenteinen Otex sudittiin hiottuun pintaan. Kunnon kerros, koska tämä on kalustemaalia edullisempaakin, eli peittoa saa jo sillä.
      Olen yleensä käyttänyt vesiohenteista Helmi kalustemaalia puolihimmeänä, mutta sen pinta on hankala pitää puhtaana. Kranttu kahvi- ja teemukista jää valkoiseen maaaliin, koska se imee itseensä muita sävyjä. Nyt otettiin käyttöön kiiltävä Helmi ja sen kiilto on kaunis. Ei mikään miranoli kiilto, mutta pinta ei vedä likaa, eikä väriä. Suosittelen! 🙂

  2. Teija says:

    ♡♡

    Ihanan valoisa feelinki! Koitahan parantua, tunnelmallista päivää♡

  3. inspirations says:

    Onpa ylellisen iso ja viihtyisä keittiö! Ihanaa, että siellä on tilaa lastenkin touhuta ja samalla saa itse tehtyä omia hommiaan.

  4. Martta says:

    Näyttää tosi kodikkaalta! Tuo vanha kaappi on ihan huikea. Paranemista flunssapotilaille! Meillä on ollut kans nenäliinojen kulunki ihan mahdotonta, mutta toivoakseni nyt aletaan jo olla voiton puolella (tästä laadusta…)

  5. S says:

    Näyttää todella ihanalle! Haaveet omasta vanhasta talosta nousee kyllä kattoon näitä kauniita kuvia katsellessa ♥

  6. petra says:

    Heippa! Täytyy kysyä mistä matot ovat kotoisin?:)

  7. Krista says:

    Mietin juuri samaa kuin edellinenkin kysyjä 🙂 Ihanan kotoisaa!

  8. Anita says:

    Pikaista paranemista. Kauniit mattosi kiinostavat minuakin. Ovatko juuttia? Mistä ostettu ja minkä kokoisia ovat. Kauniilta näyttää kodissasi, ihana tunnelma kuvissa.

  9. A says:

    Hei ihanalta näyttää!!! Minäkin mieluusti kuulisin tarkempaa selontekoa pöydän maalauksesta. Näyttää niin hyvältä että tekis mieli omallekin pöydälle tehdä sama muodonmuutos!

    • Toivottavasti et pahastu, kun kopion tuon aikaisemman vastaukseni tähän!? 🙂

      Joo, eli vesiohenteinen Otex sudittiin hiottuun pintaan. Kunnon kerros, koska tämä on kalustemaalia edullisempaakin, eli peittoa saa jo sillä.
      Olen yleensä käyttänyt vesiohenteista Helmi kalustemaalia puolihimmeänä, mutta sen pinta on hankala pitää puhtaana. Kranttu kahvi- ja teemukista jää valkoiseen maaaliin, koska se imee itseensä muita sävyjä. Nyt otettiin käyttöön kiiltävä Helmi ja sen kiilto on kaunis. Ei mikään miranoli kiilto, mutta pinta ei vedä likaa, eikä väriä. Suosittelen! 🙂

  10. Niina says:

    Voi tylsää, paranemisia teille! Ja voi että tuota keittiötä, oispa omakin noin suuri että mahtuisi kunnon ruokapöytä ja tuollainen oleskelunurkka 🙂 mukavaa viikonloppua!

Kommentoi