{ helppo ja herkullinen suklaakakku }

16.3.2015

Makeaa maanantaiaamua!

Sunnuntaina syötiin suklaakakkua, kuten Instagramista jo osa huomasikin. Tiedän, että monet kutsuvat näitä tuorejuustokakkuja nimellä juustokakku, mutta minä puhun mieluummin hyydykekakusta, sillä itselleni se one and only juustokakku on amerikkalaistyylinen, uunin kautta kulkenut leivonnainen. No, rakkaalla lapsella monta nimeä. Hyydytetyt kakut olivat aika trendi jokunen vuosi sitten, ja tehdäänhän niitä yhä aika paljon helppoutensa vuoksi. Monesti ohjeet ovat isolle irtopohjavuoalle, ja kakuista tulee matalia ja piirakkamaisia. Itseäni tämänkaltainen ulkomuoto ei oikein kiehdo. Kakulla pitää olla korkeutta, kunnollinen profiili, ja niinpä olen alkanut tekemään tämänkaltaiset kakut pieneen ja korkeaan vuokaan. Sama resepti, samat määrät, mutta ulkonäkö on vain hurjasti erilainen. Sanoisinko, että jopa hiukan juhlavampi!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hyydytetty suklaakakku

pohja:

10 kpl digestive-keksejä
60g voita

täyte:

400g suklaata
4dl vispikermaa
400g maustamatonta tuorejuustoa
3,5dl tomusokeria
1,5dl kaakaojauhetta
3 liivatelehteä
0,5 dl vahvaa kahvia

Hienonna keksit murusiksi joko käsin (esim. kaulin) tai koneella. Sulata voi ja sekoita keksimuruihin tasaisesti.
Rasvaa irtopohjavuoan reunus ja jauhota se tomusokerilla. Aseta reunus tarjoiluastialle ja painele keksimuru-voi -seos kakun pohjaksi. Laita tarjoiluastia ja reunus hetkeksi kylmään, jotta pohja kovettuu, eikä reunus enää liiku. Kun ei käytä irtopohjavuoan pohjaosaa, ei kakkua tarvitse siirrellä tai nostella astiasta toiseen.

Sulata suklaa ja laita liivatelehdet likoamaan kylmään veteen.
Vatkaa kerma kevyeksi vaahdoksi.
Sekoita tuorejuusto notkeaksi kulhossa ja lisää joukkoon tomusokeri ja kaakaojauhe. Kuumenna kahvi kiehuvaksi ja sulata liotetut liivatelehdet kahvin joukkoon.
Anna liivateseoksen hieman jäähtyä ja lisää sula suklaa tuorejuuston joukkoon. Jatka sekoittamista ja lisää liivateliemi ohuena nauhana. Lisää lopuksi myös kermavaahto, ja sekoita koko ajan huolella.
Maista täytettä, ja lisää tarvittaessa tomusokeria.

Kaada täytemassa keksipohjan päälle ja tasoita pinta nuolijalla. Kopauta astiaa hiukan, jotta pahimmat kuplat poistuisivat. Nosta kakku jääkaappiin hyytymään vähintään neljäksi tunniksi. Koristele kakku mielesi mukaan.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Resepti on 12 hengelle ja alunperin tarkoitettu halkaisijaltaan n. 20-22cm leveään vuokaan, mutta määrä mahtuu siis vallan hyvin myös pienempään reunukseen. Oma vuokani on halkaisijaltaan 18cm ja korkeudeltaan n. 7,5cm (ihan Prismasta ostettu vuoka).

Pohjan digestive-keksit voit vaihtaa haluamiisi kekseihin. Itse käytin nyt Semperin gluteenitonta suklaakeksiä. Myös suklaan kanssa voi leikkiä. Tummaa-, maito-, mauste- tai valkosuklaata. Kahvina käytän itse espressoa.

Täytemassa sopii myös loistavasti täytekakun väliin. Kokoa kakku silloin käyttäen joko vuokaa tai reunusta apuna. Näin saat tukevan ja korkean täytekakun, jonka leikkauspinnat ovat kauniin raidalliset!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aurinkoista viikkoa!


10 Responses to “{ helppo ja herkullinen suklaakakku }”

  1. Rosa-Mari says:

    Ompa herkullisennäköinen kakkau.

  2. Hanna says:

    Aivan ihana kakku!! olen samaa mieltä siitä että kakku näyttää paljon juhlavammalta korkeassa muodossa 🙂

  3. En kestä! Ihana, pakko tehdä <3

  4. Elma says:

    Kaunis kakku näin korkeana ja hyvä vinkki tuo pelkän reunuksen käyttö ilman pohjaosaa. Auttaako pölysokerilla jauhottaminen jotenkin kakun irtoamista reunuksesta? Tämä taitaa mennä kokeiluun…

    – Elma –

    • No tuo jauhottaminen ja rasvaus auttaa, jos siitä osaa tehdä paksun. Mä en yleensä osaa, eli melkein voisin jättää tekemättä. Mutta jos vaikka jotain suklaata leikkaat, niin kyllähän öljytty veitsi leikkaa hienommin.
      Minäkin tein aikoinaan aina vuokaan nuo kakut, kunnes tajusin, että kun ei ne uuniin kuitenkaan mene, niin sen vois tehdä jo valmiiksi tarjoiluastialle. Paljon näppärämpi! 🙂

  5. Riikka says:

    Voiko tuosta jättää kahvin pois? Maistuuko se kakussa paljonkin? En voi sietää kahvin makua 😀

    • No tuolla määrällä se ei kyllä maistu, tosin olen kahvi-ihminen, joten sun makuaisti on varmaan herkempi tässä kohtaa. Mutta se on ihan sama, käytätkö kahvia, vai jotakin toista kuumaa nestettä. Eli ei se kahvi ole ollenkaan olennainen osa! 😀

Kommentoi