Ajattelin jakaa teille välissä vähän kevyemmän ohjeen, joka sopii lounassalaatin korvikkeeksi tai vaikka alkupalaksi paremmalle aterialle. Kasviksia täytetään usein jauhelihalla tai muulla lihalla, ja päälle ripotellaan rutkasti juustoa, mutta nämä, täytetyt kesäkurpitsat, ovat tosiaan vähän köykäisempi versio. Ja täysin kasvisversio, eli lihan sijaan tarjolla on linssejä. Toki näihinkin sopisi vaikkapa fetajuusto päälle, mutta meidän jääkaapin uumenista ei löytynyt edes sitä.
Täytetyt kesäkurpitsat:
kesäkurpitsoja
linssejä
tomaattia
rutkasti valkosipulia
oliiviöljyä
suolaa ja mustapippuria
Liota linssit kylmässä vedessä ja laita kattilaan kiehumaan (ohjeen mukaan, mutta keitä pari minuuttia neuvottua vähemmän). Pese ja halkaise kesäkurpisat neljään osaan. Koverra sisukset ja silppua ne pieniksi.
Tee tomaatista pieniä paloja ja purista tai hienonna valkosipuli. Kuullota tomaatti, valkosipuli ja hienonnetut kesäkurpitsan sisukset pannulla oliiviöljyssä. Lisää mukaan kypsät ja valutetut linssit. Mausta suolalla ja mustapippurilla.
Anna kasvistäytteen ja linssien hautua, ja keitä kesäkurpitsaveneitä muutama minuutti suolalla maustetussa vedessä (Esikeitin kesäkurpitsoja, koska kokonaisuus on vähärasvainen ja helposti vain kuivuisi uunissa). Valuta kesäkurpitsat ja anna nesteen höyrytä pois. Lado kurpitsaveneet pellille ja täytä kasvis-linssi täytteellä.
Paista 200 asteessa kunnes täyte saa hiukan väriä.
Oikein hyviä lämpimänä, mutta napostelee näitä mielellään kylmänäkin seuraavana päivänä.
Hei, sinulla oli jokin aika sitten juttua Elovenan uutuus-välipalapatukoista. Osaatko sanoa mistä noita voisi löytyä kun monet suuremmatkin marketit olen läpi käynyt niitä löytämättä?
Hei, Pauliina. Pahoittelut, että vastaukseni on viipynyt.
Kyllä noilla patukoilla pitäisi olla ihan hyvä saatavuus, kun meidänkin kylältä löytyy S- ja K-kaupasta. Tosin sen olen huomannut, että tuotteet on sijoitettu kauppoihin aika eri tavalla. Joskus näitä näkee keksihyllyssä, joskus kaurahiutaleiden vierssäkin. Eli kannattaa oikein kysyä, jos ei osu silmään.
Kiitos hyvästä vinkistä -pitää kokeilla
Kiva, jos pääsevät kokeiluun.