Tasan kuukausi taaksepäin kirjoittelin teille sokerinhuuruisesta elämästäni Kyytiä vatsamakkaroille -postauksessa. Tässä kohtaa on ehkä ihan hyvä palata aiheeseen ja käydä läpi kuukauden oivallukset ja kokemukset.
“mä voisin tappaa suklaalevystä!!!”
Millään tavalla asiaa kaunistelematta, voin heti alkuun todeta, että ensimmäinen viikko oli yhtä helvettiä! Kun hedelmiä ja marjoja lukuunottamatta, jätin kaiken sokerisen ruokavaliostani, sain vaivanpalkkaa aivan jäätävän päänsäryn, joka oikeasti vaivasi jopa yöllä. Heti parin päivän päästä päässäni jyskytti siihen malliin, että pelkäsin jonkun ison suonen olevan katkeamassa – tai vähintään paikallisen paalutusfirman saaneen vihiä korvieni välisestä (tyhjästä)tontista. Neljännen päivän kohdalla särky levisi koko kroppaan, ja jaloissa oli hirveä, kasvukipua vastaava, tunne. Muutaman päivän jaksoin tsempata itseäni, ja toistaa päässäni, että tämä on oikeasti nyt tosi hyvä juttu, kun keho “puhdistuu” ja vieroittuu sokerista. Viikon jälkeen pinnani oli kuitenkin niin kireällä, että poltin totaalisesti hihani eteisessä, jossa sillä hetkellä oli (lasten vanttuista auton avaimiin) KAIKKI hukassa. Kun siinä tuskissani sitten lopulta karjaisin “mä voisin tappaa suklaalevystä!!!“, totesi mieheni, että tunnelma kieltämättä on, kuin tässä oltaisiin nyt viemässä joltakulta henkeä.
No, hassua tässä oli, että tuo kaikki oikeastaan meni ohi melko nopeasti. Kieltäytyminen herkuista ja sokerista oli taas yhtä helppoa kuin parina ensimmäisenä päivänä, mutta oheistuotteena ei enää ollut särkyä tai pinnan kireyttä. Sokerin sijaan aloin kaipaamaan vain sitä zero colaa.
“Katsotaanko leffa ja tehdään poppareita?”
Yht’äkkiä tajusin, että colasta luopuminen vei mun elämästä ihan ne tavalliset nautinnot. Miksi hitossa tehdä poppareita, kun ne ei maistu miltään ilman colaa? Kun se Amerikanvesi vain täydensi niin monta asiaa, ja kuului niin moneen paikkaan. Eli seuraava viikko meni sitten kärvistellessä sen cola-himon kanssa, kunnes kiirastorstain aattona annoin itselleni luvan: Naps, ja niin aukesi korkki!
Mutta mitä vielä: Ei se ollutkaan niin hyvää, kuin olin muistanut!
Tässä kohtaa viimeistään tajusin, kuinka riippuvaiseksi olin tullut. Että aikuinen ihminen kiemurtelee illalla tuskissaan sängyssä, kun ei ole saanut päivän karamelliannostaan, tai että mitään kivaa ei muka enää koskaan voi tehdä, kun ei voi juoda zero colaa.. Jep, ei ihan kaikkein tervein asetelma, mutta sitten tajusin, että nyt pitää tehdä päätös; Olenko aina addikti, joka on sortumisen partaalla, vai olenko kenties ihminen, joka pystyy ajattelemaan järjellä kohdatessaan suklaalevyn?
Olen elämässäni totaalikieltäytynyt ehkä enemmän kuin olisi tarvinnut. Valtaosa näistä kieltäytymisistä liittyy ruokaan ja ravintoon. Niinhän se monella alkaa. Karsitaan jokin ruoka-aine, ei syödä iltakuuden jälkeen ja lopulta lautaselle pääsee enää itse kasvatettu persilja, koska kaikki muu on todettu jollakin muotoa “haitalliseksi”. Been there, done that. Eivätkä muuten kuulu elämäni aurinkoisimpiin vuosiin.
Mieliteot eivät hallitse minua
Niinpä olin päätökseni tehnyt. Jossain on oltava se kaikkien tavoittelema kultainen keskitie; Totaalikieltäytymisen ja överikäyttäytymisen välimaasto, jossa ihminen itse hallitsee mielitekojaan ja nauttii elämästään. Ja kuten monessa muussakin asiassa, tässäkin tapauksessa nuo kaksi ääripäätä tuntuvat paljon helpommilta, kuin sen keskitien kulkeminen, mutta koska elämän ei ehkä ole tarkoituskaan olla vain ja ainoastaan helppoa, päätin, että opettelen uuden tavan suhtautua syömiseen. Mieliteot eivät hallitse minua, vaan minä hallitsen mielitekojani.
“Ei kiitos, tämä riitti”
Koska olin pääsiäiseen valmistautuessa vielä totaalikieltäytymisen kannalla, en leiponut juhlan kunniaksi mitään. En myöskään ostanut mämmiä, koska sitä ei syö meillä itseni lisäksi kukaan muu. Niinpä päätimme, että hyvin syötyämme, teemme kaikki jälkiruuaksi jäätelöannokset. Otin omani (mittapuullani mitättömän pienen) jäätelöannoksen ja söin sen. Ja kyllä, se oli taivaallisen hyvää (tai ainakin niin hyvää kuin Aino suklaajätelö voi olla ihmiselle, joka pitää sitä jätskien kunkkuna).
Vaan lyhyestä virsi kaunis, ja niin oli vastassa kulhon pohja. Sinne se humahti ja loppui aivan liian nopeasti. Sitä vastoin jäätelöpönikässä oli tavaraa vielä jäljellä, ja mieheni kysyikin kohteliaasti ottaisinko kenties lisää. Mutta sieltä se tuli: Sen enempää asiaa miettimättä, vastasin “ei kiitos, tämä riitti”.
Maailma ei kaatunut, vaikka jäätelöä söi vain pienen annoksen. Santsista kieltäytyminen ei aiheuttanut kipua tai särkyä, se ei myöskään millään tapaa haitannut yöuniani. Päinvastoin: Kokemus omasta toiminnasta lujitti itsetuntoa ja nostatti uskoa siihen, että ehkä minussa on ainesta nautiskelijaan ja kohtuukäyttäjään. Ja, kun sunnuntaina läksimme lasten kanssa risteilemään, lähdin sillä ajatuksella, etten kiellä itseltäni mitään. Vaan laivan erilaisten jälkkäriherkkujen joukosta, ja siitä brownie palojen vierestä, lautaselleni etsiytyikin annos tuoretta ananasta.
Viimeisen reilun viikon aikana olen juonut zero colaa (en tosin taas kolmeen päivään), ja olen syönyt sekä suklaata, että palan (yhden!) pistaasibostonia. Kaikista noista olen nauttinut, mutta yhdelläkään kauppareissulla ei ole tullut mieleen koukata karkkihyllyn kautta. Eikä sillä, että ihminen muka parissa viikossa voisi hukata himonsa kaikkea hyvää kohtaan. Ei, vaan siksi, että tajusin pärjääväni myös ilman.
Viimeisen kuukauden aikana olen koittanut pitää kiinni myös kaikista noista jutuista, joita aikaisempaan postaukseen listasin. Myönnän, että ateriarytmini on joinakin päivinä ollut vähemmän täsmällinen ja toisina sitten sitäkin skarpinpi, mutta kun katsoo kokonaiskuvaa, en koe olleeni nälkäinen tai päästäneeni verensokeria heittelmään kovinkaan paljon. Hedelmiä on tullut syötyä paljon, jopa banaaneja jotka tökkivät pari vuotta pahasti. Lähtökohtaisesti koko perhe syö samaa ruokaa, mutta toki joitakin poikkeuksia on ollut. Kuukauden sisällä meillä on myös syöty kasvisruokaa enemmän kuin varmaan koko viimeisen vuoden aikana. Tänä aamuna totesin kellon soidessa, että voisin antaa oikean käteni, jos saisin jatkaa nukkumista, eli nukkumaan voisin koittaa yhä kömpiä aikaisemmin. Ennen kymmentä sopii itselleni parhaiten, sen olen oppinut.
Entä ne vatsamakkarat? No varsinaisesti en ole mitannut, mutta housut sujahtavat mukavammin jalkaan ja vaaka näyttää vajaat kolme kiloa vähemmän kuin viimeksi, mutta siihen en ajatellut nyt sen enempää kiinnittää huomiotani. Elämäni parhaimmat vuodet kun ovat niitä, jolloin vaaka on saanut pölyttyä rauhassa rikkinäisen patterinsa kanssa.
Kuvissa tämänhetkinen aamupala, väilpala tai iltapala suosikkini. Menee tosin joskus myös lounaan korvikkeena. Maustamaton jogurtti hedelmillä ja marjoilla! Mukaan vähän pähkinöitä, ja tällä taittuu niin nälkä kuin makeanhimokin.
Suoraan kuin mun näppikseltä, osaan samaistua täysin kaikkeen mitä kirjoitit. Olen onnistunut koukuttumaan suklaaseen niin, että sitä on saatava (levy) päivittäin – ja nyt tuosta olisi syytä päästä eroon. Mullekin on yleensä helpompaa sitten totaalikieltäytyä kaikesta kuin osata pysytellä sillä kultaisella keskitiellä… mutta toisaalta olen viime aikoina tajunnut että elämä on liian lyhyt laihduttamiseen
Sillä sitähän mä olen tehnyt viimeiset 30 vuotta elämästäni – joka maanantai ainakin. Nyt tavoitteena onkin edes hieman vähentää suklaan kulutusta – josko vain viikonloppuisin sillä herkuttelisi. Tai vain Pätkiksen verran päivässä, ei sitä koko levyä. Myös tuo cola zero -riippuvuus on tuttua täälläkin mutta sehän on vienyt multa kiilteet hampaista joten yritän pärjätä ilman. Aiemmin kiikutin zeropullon aina viereeni kun menin iltaisin koneen tai television ääreen, nyt sen on korvannut onneksi vesi. Paitsi perjantai- ja lauantai-iltoisin sallin itselleni colaa edelleen 
Terkkuja siis täältä ja tsemppiä!
Mä veikkaan, että meillä on monella tapaa hyvin samanlainen ajatusmaailma näissä asioissa. Se ainainen laihduttamisen tarve, joka ei tosiaankaan tule painoindeksistä, vaan ihan omien korvien välistä. Valitettavasti.
Ja samanlainen suklaahiiri olen minäkin. Tai toivottavasti en olisi enää. Mulle toi totaalikieltäytyminen toi apua, kun lähtökohtaisesti ryhdyin siihen sillä ajatuksella, että tämä ei ole lopullista, vaan nyt vaan vieroitun, ja sitten katson tilanteen uusiksi. Jos olisin sanonut itselleni, etten enää koskaan syö suklaata ja sokeria, olisi tilanne päätynyt siihen epäonnistumisen tunteeseen ja kiloin suklaaövereihin.
Mun kiilteet meni aikoinaan ihan muista syistä, kuin colasta, mutta eihän se edelleenkään hampaille hyvää tee. Nyt mä yirtän päästä tuohon samaan. Special occasion only!
Hedelmät on kyllä osoittautuneet mun pelastukseksi. Niitä kun pitää aterioilla pitkin päivää, niin ei kutkuta muut herkut niin kovasti
Tsemppiä Marja! Kyllä me kuule pystytään vaikka mihin! Jos me ollaan pystytty laihduttamaan vuosikymmenet ja ollaan yhä silti olemassa, niin eiköhän me aika supereita olla!
Moi!
Tää kuulostaa mullekin älyttömän tutulta; joko överit tai ei mitään. MUTTA: mun muutos oli raakaherkut. Mä yksinkertaisesti päätin, että valkoista sokeria en syö. Makeutusaineet olin jättänyt jo aiemmin. Karkki ei ole ollut mun ongelma, eikä pullat, vaan juurikin se syntinen suklaa. Levy päivässä on ollut tahti joskus myös täällä. Koska en kuitenkaan aio olla enää totaalikieltäytyjä mistään, rupesin sekä ostamaan että valmistamaan itse raakaherkkuja. Netti on ohjeita pullollaan! Makean maistaminen suussa on sen jälkeen muuttunut niin, että sitä kyllä todellakin tekee edelleenkin mieli ja siitä nautin täysin rinnoin, mutta övereitä en ole onnistunut vetämään, vaikka en itseäni mitenkään rajoittaisi. Maut ovat niin paljon täyteläisempiä. Nykyään jos aniharvoin esim. jossain kylässä otan jonkun tarjotun sokeriherkun, on minun aina valitettavasti todettava, että ei vain maistu, liian makeaa, liian ällöä. Kumma juttu, en olisi pari vuotta sitten uskonut että tällainen on mahdollista. Eli suosittelen todella lämpimästi raakaherkkuja!!! Esim kotimaisen Goodion raakasuklaista on hyvä aloittaa;)
Tämä pisti nyt mietityttämään! Sain reipas viikko sitten irroitettavan oikomiskojeen, joka otetaan pois syödessä ja hampaita pestäessä. Ajattelin samalla, että jes, nyt en voi enää napostella koko ajan, kun koje on otettava pois ja samalla on aikaa ajtella, pitääkö mun todella saada kyseinen ruoka suuhun. Olen siis syönyt todella säännöllisesti ja samalla jättänyt myös sen tv:n ääressä syömisen. Syön iltapalan, pesen hampaat ja laitan raudat suuhun! Ollut oikeastaan aika helppoakin, varsinkin kun hampaat on niin kipeät ettei paljon puuroa kovempaa voi syödä
mutta siis se, mitä jäin miettimään, niin mulle iski aivan järkyttävä kokovartalosärky! Olo oli jatkuvasti kuin kovassa kuumeessa, mutta ilman kuumetta. Tätä kesti monta päivää ja koko ajan odotin tulevani kipeäksi, mutten tullut. Nyt mietinkin, että oisko oikeesti voinut johtua sokerin rajusta vähentämisestä?? Koska ennen rautoja tuli kyllä syötyä päivittäin jotain herkkua. Perjantaina aion kyllä syödä vähän irtsareita tvoffia katsoessa (totaalikieltäytyminen ei oo mun juttu myöskään), mutta uskoisin että siinäkin määrä on vähentynyt, kun on kiire saada raudat takaisin suuhun ja hampaat suoriksi 
Tulipa flasäri! Mullakin oli aikoinaan tuollaiset, tai siis kun vihdoin sain ne “telaketjut” pois, käytin vielä pari vuotta irrotettavaa mallia.
Mutta asiaan. Kyllä se kuule juurikin siitä johtui. Se on just sellainen kovan kuumeen tapainen särky. Ja tuntuu koko kropassa. Ja selvähän se, että kun ennen on jatkuvasti napostellut (sokeria ja kaikkea muutakin), niin kroppa on tottunut siihen, että verensokeri on korkealla. Sitten kun hanat laitetaan ns. kiinni, niin tulee ne vieroitusoireet. Ja tosiaan musta se särky on oikeesti tosi kamalaa. Mulla on ollut migreeniä ja kovia kipuja kyllä muutenkin, mutta toi on jotain oikeesti tosi kuluttavaa. Onneksi menee myös ohi, kun keho tajuaa, ettei tässä nyt nälkäkuolema ole edessä.
Otahan kaikki ilo irti hammasraudoista! Suorempi hammasrivistö on niin ihana juttu, että itse olen kyllä kiitollinen, kun oikomishoidot sain, vaikka raudat välillä harmittikin. Ja ota hyöty tosiaan irti siitä, että nyt on tilaisuus opetella pois napostelusta!
Lueskelen blogeja melko satunnaisesti, mutta aina eksyn tänne sinun blogiisi. Mukavaa luettavaa ja aivan ihania kuvia, tykkään tyylistäsi
Kiitos, Mari.
Kiva kuulla, että viihdyt blogini parissa. Vaikka vain satunnaisestikin. 
Ihanaa kevättä sinulle! ♡
Sokerivierotusoireet kuulostavat hyvinkin tutuilta! Itselläni totaalikieltäytyminen muutamaksi päiväksi on vain ainoa keino katkaista sokeriöveriputki. Mutta muutaman päivän kuin sinnittelee, niin huomaa, että vähempi määrä sokeria riittää. Totaalikieltäytymiseen en enää lähde, koska olen silloin niin pahalla päällä ja päätä särkee. Kun sokerin käyttö on hallinnassa, sitä myös tekee kerralla vähemmän mieli, kuten sinäkin olit huomannut. Ja joskus voi olla päiviä, että jopa unohtaa ottaa päivittäisen sokeriannoksensa.
Näinhän se menee. Ja jossain kohtaa tämä sokeririippuvuus muistuttaa hyvin paljon muita riippuvuuksia. Varmasti moni sokerihuuruissa elävä tietää, että välillä jää “putki päälle”, ja sitten on vain laitettava kertarysäyksellä namupussi kiinni.
Olen nyt iloinen tästä viisastumisesta, että mulla on oikeasti keino sen putken lopettamiseen. Jos joskus mopo taas karkaa käsistä, voin sinnitellä hyvin sen pari kolme viikkoa ja terästää makeanmaistokykyäni. Koska sitähän se todellakin tekee. Kyllä nyt vähempikin riittää. Ja tosiaan, ihan koko ajan ei ole edes sokeri mielessä.
Aino Samettinen Nougat jätski on pilannut mun elämäni. Meillä oli vieraita pääsiäisenä, meidän nuoret koirineen viime viikonloppuna ja kohta tulee vieras Itävallasta. Arvaa onnistuinko eli en. Kaikkein paras ja helpoin dolce on Aino Samettinen Nougat: Maistakaa kaikki!Nyt just äsken chattasin yhden ystäväni kanssa, joka on ollut viikon sokeritta ja hän on ihan hirmu innoissaan, joten jos epäonnistuu,kun koko ajan joutuu tarjomaan toisille herkkuja, ei sen tilanteen tarvitse jatkua. Minä otan itseni leikistä irti ja mulle ultee omat herkut. Olen huomannut, että ellen saa jätskiä tai tummaa suklaata,tai iltapäiväteellä cookies tai pullaa, TARVITSEN JOTAIN! Saan ottaa sitten 3 Tuc-keksiä ja nyt suolasta viis!
Pääasia, että housut eivät kiristä ja kotelomekot sujahtavat päälle!!!
Cokis on hyvää, mutta emme ikinä osta sitä kotiin…
No älä nyt ainakaan itseäsi soimaa. Ja olen myös sitä mieltä, että erityisiin hetkiin kuuluu herkut, se arki on sitten asia erikseen ja sen kanssa yritän itsekin kiriä.
Mä olen myös alkanut (onneksi) iänmyötä ajattelemaan sitä, että mikään pikakuuri ei ole niin hyvä juttu, kuin se, että loppuelämänsä voi paremmin. Monethan laihduttaa kesäksi kymmenenkin kiloa, jotka kirii kesän jälkeen takaisin jopa korkojen kera. Ja sitten uudestaan… Parempi kuin olisi vaikka se kolme kiloa ensi kesäksi ja sitten seuraavaksi taas vähän enemmän. Ja sen saavuttaa pienillä valinnoilla.
Kyllä ne mekot kuule soljahtaa päälle, vaikka lasten seurasta nautitkin kera herkkujen. Arkea mahtuu elämään ja muutokset voi pyhittää sinne. Eli tsemppiä iltapäiviin ja suolasta nyt tosiaan viis!
Olipas kiva postaus! Mulla on kans pakkomielle tuohon Zero Colaan, mutta olen lohdutellut että eipä se niin paha juttu ole kun joisin sitä sokerista Colaa
Toinen on sit Novellen Plus Sinkki (aprikoosinmakuinen), niin hyvää kylmänä! Itse en onneksi ole keksien yms ystävä, mutta irtonamut on herkkujen herkku ja niistä on vaikea luopua.. Kivaa viikonloppua!
Mä luulen myös, että oli vähän typerää lopettaa sekä sokerit, että se zero yhtäaikaa. Kun yleensä ihminen sietää vain tiettyyn pisteeseen asti muutoksia kerralla.
Ja toisaalta lohdutan itseäni, että en tissuttele siidereillä tai oluella, joten ehkä tuo on pienempi paha. 

Irtonamujen vieressä notkuvat nämäkin polvet ja selkäranka muuttuu usein ihan makarooniksi.
Miten kummassa pysyt noin hoikkana jos syöt kertomiasi määriä hyvyyksiä??
Mulla meni irtokarkin syönti vuosia totaaliöveriksi: Kilokin viikossa! Lopetin sen mutta siihen koukutuin Ben&Jerry- jädeihin, niitä menee kerralla koko törppö, pari kolme kertaa vikossa..kaameaa. Tarvisin totisesti ainakin vähentämiseen neuvoja. Muu ateriointi on terveellistä, paljon raakasalaatteja, ainoastaan jälkiuunileipää, kalaa ehkä jo liikaakin mut kun rakastan sitä. Osaatko antaa vinkkejä? 
Ei tässä varmaan mitään ihan oikeita määriä tullut mun puolelta kerrottua, mutta siihen miten herkut vaikuttavat kenenkin painoon on parikin tekijää.
Eli kuinka paljon kaloreita tulee yli kulutuksen (moni korvaa herkuilla ruokailun, ja kalorit voivat pysyä silti ihan ok lukemissa, tais itten runsaasti liikkuva ihminen vai nostaa kulutustaan hurjasti ja korvaa sen sokerilla) ja sitten tietysti geenit sanelevat osansa. Mulla, kuten varmasti monella muullakin, nämä kaikki vaikuttavat lopputulokseen.
Mä lähtisin sinuna selvittämään, että mikä on se päivän osuus, jossa itsekuri on heikoin, ja miten sitä voisi parantaa. Onko verensokeri niin alhaalla, että tarvitaan herkkuja (silloin ruokailuissa on vikaa) vai onko se sokeritokkura ihan vain tunnesyömisen tulosta (mikä tunne, miten tekemisen voisi korvata).
Mulle teki hyvää olla hetki täysin ilman herkkuja, koska ymmärsin sen kautta eron sokerihuurun ja todellisen elämän välillä. Kaikille se ei sovi, ja tärkeintä on löytää itselleen sopivin tapa.
Myös se ajattelutapa hyödyttää mua, että sallin itselleni nyt mitä vain. Kaapissa saa olla herkkuja ja ne ei ole kiellettyjä. Mulla on lupa syödä niitä tänään ja sama lupa on myös huomenna. Monesti kun ihminen narraa itseään, että otan vielä tänään, ja lopetan huomenna. Nyt osaan kuunnella itseäni: Tekeekö oikeasti mieli, vai säästänkö sittenkin huomiselle.
Tsemppiä joka tapauksessa!