>Hemputin pakkanen on ahdistanut meidät sisätiloihin. Niilo on tukossa kuin mikä, ja itsekin olen siinä kiikun kaakun flunssan rajamailla. Ei siis talvisia maisemakuvia, vaan ihan satumetsää hyllyn reunalta.
Postipoika toi Miian tekemiä huovutettuja kärpässieniä. Suloisia, piristäviä ja ihan mielettömän taitavasti ja huolellisesti tehtyjä.
Selman vinkistä kipaisin eilen Jyskissä hakemassa edullisia luonnontäytepeittoja. Kunhan saan iloiset kankaat kasaan, voin kaivaa ompelukoneen pölyn ja hämähäkinseittien alta. Sitä odotellessa jatkan suunnittelua ja haaveilua. Olkoon hyvin suunniteltu sitten puoliksi tehty. Ja tarvitaan niitä täkkejä kesälläkin. Ihana tämä blogimaailma; Täynnä taitavia käsiä ja inspiroivia ideoita.
Tänään pitää ostaa multaa ja koulia osa yrttien taimista. Tykkään, tykkään…
>Satumetsä ja kaksi taitavaa naista
17.2.2011
Pakkasen pauketta ja auringon paistetta!
***
>Aivan upeita sieniä! On tämä blogilandia vaan aivan ihanan ihmeellinen paikka, ideoita pullollaan 🙂 Koittakaahan jaksella ja ei hämmärikään heti kyllästy verkkoja kutomaan, täytyyhän silläkin olla talvipäivä puuhaa 🙂 Nimiomerkillä: Ompelukone jäässä avovintin rappusilla 😉
>Paranemisia teille, kyllä nyt on moni sairaana, ikävää aikaa tämä talvi :(Upeita kärpässieniä!
>Totta, niin paljon taitavia ihmisiä blogit pullollaan! Ja niitä, joiden esteettinen silmä on ihan pettämätön 🙂
>Sienet on huippu nätit!!
>Tuskin maltan odottaa millaisia ihania peittoja saat sun mielettömällä maulla aikaiseksi! Söpöt sienet:)
>Niin ja usko tai älä, mutta taisin punastua noista kauniista sanoista!
>Onpa suloisia sieniä!Mistä nuo kauriit on hankittu? Esikoiseni on viisivuotias kauristyttö ja vaikka en usko horoskooppeihin, on tyttöni jostain syystä kauhean ihastunut bambihahmoihin. 🙂
>Pakkanen se vaan jaksaa paukkua, onneksi on tää lämmin blogimaailma jonne sitä voi lähteä pakoon!!! <3 Ja täältä saa niin ihastuttavia, veikeitä, mukavia, kekseliäitä yms. yms. ideoita!!!!!!
>ihanat sienet ja peittojakin piti käydä kurkkaamassa ja juu saatava on sellainen… Ei muuta kun jyskiin tänään. Joku ihme käsityö inspis on kyllä iskenyt. Selailin tuossa omaakin blogia ja mietin, että olen tainnut tehdä ompeluksiakin taas muutaman viikon aikana enemmän kuin useampaan vuoteen yhteensä.
>Tsemppiä flunssan kanssa. Minä samassa veneessä, joten aika kurjaa on. Tuskin maltan odottaa peittoja, jota ompelet. Oman ompelukoneen pöly nostaa koneen pian kattoon:)
>Blogeissa piilee kyllä niin suuri voima! Niistä saa ihan parhaat inspiraatiot, totta. Me ollaan niin viluisia, että ei olla tarettu tänään edes postilaatikolle… hrrhrrhrhhrhrrrrr.. 😀
>Minäkin olen lähiaikoina ihastellut, kuinka ihanan idearikkaita ja inspiroivia blogeja sitä onkaan tullut löydettyä!! Jos itsellä on ideat hukassa, ei muuta kuin blogikierrokselle ja taas on tarttunut monta kivaa juttua ja haavetta matkaan. :)Minäkin ajattelin kokeilla selman ideaa. :DSuloisia kuvia!
>Vastailen vain nopeasti:Bambit on täältä:http://www.ombrellino.fi/Ja sitä piti sanoa, että siinä Jyskissä, missä mä kävin, ei kyllä ollut mitään ihan noin halpoja peittoja, mutta ostin halvimmat mitä löytyi. Varmaan myymäläkohtaisia eroja.Pitää taas mennä!!!
>Voi mitä söpöilyä! Bambit ovat ihkquja…
>Ihania sieniä ja suloiset bambit.Paranemisiin nyt on kaiken maailman taudit liikkeellä…
>Ihania sieniä!!Mä en jaksa uskoa, että sun ompelukone on pölyn ja hämähäkinseitin peitossa…Tunnen sut liian hyvin ;)Mukavia pakkaspäiviä ja paranemisia sulle ja Nipsulle!!! <3
>Pitkittynyttä poskiontelontulehdusta poden jo toista kuukautta, joten tiedän fiiliksen! Nuo sienet ovat aivan älyttömän hienot ja hyvin tehdyt. Ps. Jos tykkää vähän pienemmistä kärpässienistä, on sellainen arvontapalkintona blogissani :), jos tällainen "mainonta" sallitaan.
>Paranemisia ja aivan ihanat sienet!!!
>Ihania sieniä ja kiitos hyvästä peittovinkista :)Taitaa Jyskissä käydä peitot lähiaikoina hyvin kaupaksi…
>Onpa maailman söpöimmät sienet!Paranemisia sinne! Täälläkin on juuri selätetty lentsu. Toisaalta näinä pakkaspäivinä voi hyvin sairastaakin, eihän tuonne ulos kärsi nokkaansa näillä pakkasilla laittaa kuitenkaan. 🙂
>Söpöt sienet! Ja kauriit !Mäkin hain peittoja ja ne odottaa aikaa ja kankaita myös :)Paranemista teille !
>Toiselta nuhanenältä terveisiä;-) Toivottavasti teidän Pikkuinenkin paranee pian, ainahan me aikuiset jotenkuten jaksetaan.. nämä pakkaset alkavat olla niin hirveitä ettei enää oikein jaksa huumorillakaan näitä ottaa, huoh.Mutta täällä on aina niin iloa tuovia kuvia, voi mä rakastan Bambeja. Heh, siis bambejahan ne on,kiitos Disneyn;-).Voikaa hyvin ja iso,lämmin halaus sinne!
>Tosi kivansöpöt bamti/kauriit ja sienet 🙂 tosi hauskat!! 🙂 zemppii flunssaan!
>Munkin täytyy koklata noita jyskin peittoja peittoihini. Oon tehnyt vaan ihan tavis vanutäytteellä. Muhkeus on ihan eri luokkaa. Söpöt bambit!
>Kiitti ihan hirmuisesti kommenteistanne. Kaikki on luettu ja kaikki ootte kivoja 🙂